dohányzás leszokás dohányzás ártalmai.

dohányzás leszokás dohányzás ártalmai.


A nyilvánvaló egészségkárosító hatás mellett sorra derülnek ki további „apróságok” a dohányzás negatív hatásairól. A legújabb felfedezés: aki legalább négy héttel egy operáció előtt felhagy a dohányzással, az megfelezheti a dohányosoknál tapasztalt lassú sebgyógyulási időt.
Egy-egy operáció után – legyen az kisebb, vagy nagyobb jellegű – nem mindegy, hogy mennyi ideig tart a seb gyógyulása. A dohányzók egyértelmű hátránnyal indulnak neki a regenerációnak – hangsúlyozzák a Német Pneumológiai és Tüdőgyógyászati Társaság (DGP) szakorvosai.

A gyakorlat szerint a nemdohányzókkal ellentétben a „füstölgők” esetében sokkal gyakoribbnak számítanak az operációk utáni komplikációk, s a vágott seb gyógyulása is jóval lassabb – erősíti meg Dieter Köhler, a DGP tudományos szaktanácsadója, s egyben a Schmallenbergi Tüdőklinika vezetője.

A lassabb regeneráció abból adódik, hogy a dohányzás során a vérbe kerülő szénmonoxid megakadályozza, hogy a hemoglobin nagy mennyiségű oxigént szállítson. Ezáltal drasztikusan romlik a szervezet egészének oxigén-ellátása, amely a sebek gyógyulása szempontjából egyértelműen negatív következményekkel jár. Nem mellékesen: a dohányzás során nő a vérnyomás és a pulzusszám, s így a szív fokozott terhelésnek van kitéve. Az esetleges altatás és az operáció során mindez további kockázatokat jelent, hiszen a szervezet oxigén-ellátása nem száz százalékos, s ezáltal az operáció utáni komplikációk előfordulási esélye is nő.

Nikotinkészítmények – kisebb kockázat

A leszokni vágyók esetében – több sikertelen kísérlet után – a szakemberek nikotintartalmú tapaszokat illetve szintén nikotinos rágógumit javasolhatnak. A statisztika szerint ezekkel a készítményekkel az operáció utáni komplikációk gyakorisága felére – 28-ról 14 százalékra – csökken, s a seb gyógyulási ideje szintén ugyanilyen arányban redukálódik. Mindez azonban csak abban az esetben érvényes, ha az érintettek legalább négy héttel az operáció előtt abbahagyták a dohányzást. „A szénmonoxid már 24 óra füstmentesség után elkezd távozni a szervezetből” – magyarázza Köhler. Emellett az sem elhanyagolható, hogy a nikotintapaszok és rágógumik nikotintartalma alacsonyabb a dohányáruénál, így kevésbé terheli a beteg szívét és érrendszerét.

A szakorvosok arra is felhívják a figyelmet, hogy a dohányzással való felhagyással ideiglenesen megváltozhat az egyes szedett gyógyszerek hatása is, mivel a dohányzás alapvető befolyással van a máj gyógyszereket (is) lebontó működésére. „Éppen ezért javallott, hogy minden dohányzó tájékoztassa háziorvosát és szakorvosait, amennyiben megszabadult káros szenvedélyétől, hogy – amennyiben szükséges – a doktor más mennyiségeket, vagy akár más gyógyszereket írjon fel” – hangsúlyozza a szakértő. Számos asztma elleni spray esetében például előfordulhat, hogy a leszokási időszakban nagyobb mennyiségekre van szüksége a páciensnek, ezzel ellentétben az ugyanakkora mennyiségű inzulin ezidőtájt erősebb hatást produkálhat, így abból kisebb mennyiséget írhat elő az orvos.

– de.news.yahoo.com –

error: Content is protected !!