dohányzás csontritkulás, dohányzás káros egészségre, dohányzás leszokás,

dohányzás csontritkulás, dohányzás káros egészségre

Dohányzás a csontritkulás egyik rizikófaktora. Bizonyítást nyert, hogy a dohányzás kimondottan ártalmas a csontozatra, különösen azoknál, akik genetikailag hajlamosak az oszteoporosisra. A nők csontozata jóval érzékenyebb a nikotin hatására, mint a férfiaké. Több tanulmány is rámutat, hogy a dohányzás sietteti a csontvesztés folyamatát, és növeli a csípő-, csigolya-és alkari törések rizikóját.A dohányosok között a törések kockázata mintegy tízszeres.

A dohányzó nők körében a menopauza korábban bekövetkezik. A dohányzás nemcsak a változókor körül, hanem a fiatalabb nőknél is kockázatot jelent a csontállományra nézve. A vizsgálatok szerint a napi több mint 20 cigarettát elszívó nők csontozata 8-10 százalékkal könnyebb, mint hasonló korú, nem dohányzó társaiké.

dohányzás csontritkulás, dohányzás káros egészségre, dohányzás leszokás,

dohányzás csontritkulás, dohányzás káros egészségre, dohányzás leszokás,

 

A passzív dohányzás esetén a menopauza előtt álló, nem dohányzó nőknél találtak összefüggést, míg az aktív dohányzás negatív hatásait a fiatalabb férfiaknál is ki lehetett mutatni.

Hazánkban nagy a dohányzók aránya a fiatal, már a középiskolás korosztályon belül is. Az egy lakosra jutó dohányzás mértéke közel egy csomag cigarettát tesz ki.

A fiatalkori dohányzás akadályt gördít a csontépülési folyamat elé, így 30 éves korra kialakuló maximális csonttömeg minden bizonnyal legalább 5-8 százalékkal kevesebb lesz, mintha a fiatal nem dohányzott volna. Egyébként a dohányzás kimutathatóan gyorsíthatja az öregedés folyamatát, és rontja a szövetek ellenálló képességét.

error: Content is protected !!