
Ködösít az Orbán-kormány, a szerződés titkosságára hivatkozva
Magyarország fizeti a legmagasabb árat az orosz gázért
A kabinet mindent megtesz a helyzet javításáért – “válaszolta” az energiaügyi tárca az MSZP ama – lapunk kutatásait is idéző – kérdésére, hogy az oroszok miért adják sokkal drágábban Magyarországnak a gázt másokhoz, a világpiaci árhoz, illetve a többi államra szabott saját tarifáikhoz képest. A hazai gáztárolókba a meglévő nagy teljesítményű vezetékeken a tartályhajókból is érkezhet (cseppfolyós) gáz.
A hosszú távú gázszállítási szerződések üzleti titoknak minősülnek, vagyis a kérdésekben szereplő állítás nem a tények ismeretén alapul – intézi el a „választ” Koncz Zsófia, az EM parlamenti államtitkára. (Ennek kapcsán megjegyzendő: a szakértők által hozzávetőleg helytállónak ítélt becslések statisztikákon alapulnak. A kabinet ugyanakkor ezeket nem cáfolja és nem is erősíti meg.
A magyar gazdaságot alapjaiban befolyásoló áradattal kapcsolatos, érdemi tájékoztatás alól azzal bújnak ki, hogy a szerződés szövege nem (valójában csak a két fél egyetértésével) hozható nyilvánosságra. Ugyanakkor számos állam közöl szerződéses titkot nem sértő, mégis érdemi tájékoztatást jelentő gázbeszerzési áradatokat.
Amikor önök kormányoztak, ígéretüket megszegve 15-ször emelték a rezsi árát – idézi a szokásos (valótlan) fideszes kommunikációs panelt az államtitkár. Így 2010-ben az átlagfogyasztásig a magyar családok fizették Európa legdrágább energiaárait. (Ez is hamis állítás.)
Ezzel szemben a „nemzeti kormány” a több mint egy éve zajló háború ellenére Európa legalacsonyabb rezsiárait biztosítja a magyar családoknak – közli. Ha megfogadtuk volna az önök szankciópárti javaslatait, az elmúlt időszakban legalább egymillió magyar család került volna rendkívül nehéz helyzetbe – írja az államtitkár.
(Ez egy ellenőrizhetetlen állítás.) Ha megszűnnének a szankciós intézkedések, az energiaárak azonnal jelentősen mérséklődnének. Ennek ellenére a magyar kormány, korábbi ígéretei ellenére, nem kívánja csökkenteni az átlagfogyasztás feletti, „lakossági piaci” energiatarifákat és a cégek tavaly, rendkívül magas áron megkötött idei energiabeszerzési szerződéseinek könnyítéséhez sem nyújt érdemi támogatást.
Magyarország energiabiztonsága nem ideológiai, hanem fizikai kérdés, amely nem elválasztható a térség adottságaitól – idézi további, bevett propagandafordulataikat az államtitkár. (Ezzel szemben a valóság, hogy tavaly, Magyarországot leszámítva, adottságoktól függetlenül, lényegében minden más uniós tagállam sikeresen vált le az orosz energiahordozókról.) A kormány az elmúlt évtizedben minden korábbinál többet tett a külső kitettségek mérsékléséért, az energiaválságban a megfizethetőség és fenntarthatóság mellett az ellátásbiztonság megteremtéséért – írja.