100 leggazdagabb magyart listáját Mészáros Lőrinc, Orbán Viktor barátja vezeti, de veje Tiborcz István

100 leggazdagabb magyart listáját Mészáros Lőrinc, Orbán Viktor barátja vezeti, – de veje Tiborcz István is jó helyezést ért el.

A 100 leggazdagabb magyart bemutató kiadvány listáját Mészáros Lőrinc, Orbán Viktor barátja vezeti, de szép helyezést ért el több, a kormány közelében emlegetett vállalkozó mellett Tiborcz István, a miniszterelnök veje is.

A miniszterelnök nemrég a kormányinfón kommentálta a listát. Mint mondta, az ilyen összeállításokról csak annyit tud megállapítani, hogy a résztvevők 80 százaléka még mindig baloldali, a cél sokkal inkább az egyensúly lenne, vagyis több jobboldali kellene a gazdaglistákra.

Messze vagyunk még a kívánatos egyensúlytól

– elevenítette fel Orbán Viktor szavait a VálaszOnline, amely tételesen végigvette, igazat mondott-e nagy port kavart kijelentésével a kormányfő. A lap hat kategóriába sorolta a százas lista szereplőit.

  • Az elsőbe kerültek a Nemzeti Együttműködés Rendszerének feltétlen hívei és haszonhúzói.
    A NER tartóoszlopai (20 fő)
  • A másodikba a jobbos hatalom ama csúcsragadozói, akik valamiért kipottyantak a bizalmi körből.
    II. A NER-ből kipottyant csúcsragadozók (3 fő)
  • A harmadikba részben azok az üzletemberek, akik már akkor konzervatívok voltak, amikor a Fidesz még nem, továbbá, akik – a NER másodvonalaként – egyértelműen kötődnek a hatalmi struktúra felsőbb szintjeihez.
    III. Jobboldalra beköthető milliárdosok (29 fő)III. Jobboldalra beköthető milliárdosok (29 fő)
  • A negyedik pontba kerültek a klasszikus kétkulacsos játékosok.
    IV. Kétkulacsos játékosok (3 fő)
  • Az ötödikbe a politikai oldalak mentén beazonosíthatatlan nagyvállalkozók.
    V. Politikailag besorolhatatlan üzletemberek (31 fő)
  • A hatodikban pedig a baloldaliként elkönyvelhető aktorok.
    VI. Múltjuk vagy jelenük alapján baloldaliként elkönyvelhető szereplők (14)

A lap szerint szoclib múltúnak vagy ellenzékinek bélyegezhető alakból mindössze 14-et találtak, közülük is többen olyanok, akik már alkut kötöttek a mai rendszerrel. A semlegesek, besorolhatatlanok csoportja 31 főből áll, a kétkulacsosok hárman vannak, a hatalmi központtól némi távolságban lévő jobbosok köre 29 tagot számlál, pikszisből kiesett főbizalmiakból szintén hármat találtunk.

Húszan vannak, akik a Fidesz-hatalom legközvetlenebb tartóoszlopaiként, az állami javak becsatornázóiként, Mészáros Lőrinc-, Tiborcz István- és Orbán Ráhel-kaliberű közreműködőkként írhatók le.


Összegzésként az derült ki, hogy Orbán Viktor 80 százalékos állításával ellentétben ma a száz leggazdagabb magyar 14 százaléka tekinthető úgy-ahogy baloldalinak – ám többen közülük is rég összebútoroztak már a Nemzeti Együttműködés Rendszerével.


A 100 leggazdagabb magyar konkrétan

I. A NER tartóoszlopai (20 fő)

Ebbe a körbe soroltuk a kormányfő legszorosabb szövetségesét, Mészáros Lőrincet, valamint a csúcsmilliárdos bejáratott üzleti partnereit: a jachttulajdonos útépítő Szíjj Lászlót, az MKB, a Budapest Bank és a Takarék-csoport fúziójából létrejött Magyar Bankholdingban, illetve a TV2-ben is meghatározó befolyással rendelkező Vida Józsefet és Gál Miklóst, továbbá a biztosítási és az agrárintegrátori piacon a „felcsúti lobbinak” besegítő Keszthelyi Eriket. Ugyancsak itt kell említenünk a kormányfő vejét, Tiborcz Istvánt, valamint a vele rendre együttműködő West Hungária Bau-főnök Paár Attilát és a Magyar Építő Zrt.-ben társtulajdonos ifj. Szeivolt Istvánt, s nem mellékesen: az általunk a NER új üstökösenként „körberajzolt” Balázs Attilát. Az élcsapat tagja továbbá a Mol Fehérvár futballklub és a Market Építő Zrt. főalakja, Garancsi István, a vele szimbiózisban működő, eredetileg inkább balos bekötésű – a hazai McDonald’s éttermeket is megszerzőScheer Sándor. Utóbbi rendszeres üzlettársa még a kormánybiztosi stallumot viselő Wáberer György. Szintén a rendszer alapemberei közé tartozik a vagyonkezelő alapítványok ügyében is aktív Mol-vezér, Hernádi Zsolt, a Magyar Hírlappal „önazonos” Széles Gábor, a vagyonát az elhunyt férjétől öröklő Schmidt Mária, az egykori Simicska-műveket NER-kézre juttató Nyerges Zsolt, a Mészáros mellől önállósult Jászai Gellért, a dohánynagykereskedelmi monopóliumon ülő Sánta János, továbbá Matolcsy György jegybankelnök bankügyekben megégő unokatestvére, Szemerey Tamás, illetve a kommunikációs szektor csillaga, a titokzatos B., aki ugyan nem járult hozzá, hogy A 100 leggazdagabb szerkesztői leírják a nevét, de azért nem nehéz kisakkozni, kiről lehet szó.

II. A NER-ből kipottyant csúcsragadozók (3 fő)

Az orbáni politikát 2014–2015-ig pénztárnok-társutasként segítő Simicska Lajost, a takarékszövetkezeti integráció első kulcsfiguráját, a Mathias Corvinus Collegiummal nemrég nagy könyves üzletet kötő Spéder Zoltánt, valamint a TV2 környékéről elvonuló Rákosi Tamást sorolhatjuk ebbe a pontba.

-Válaszonline a további tételes lista.

error: Content is protected !!