Fejfájás gyors csillapítása elveszi a figyelmet, - a valós fejfájás fejfájást okozó betegségek

Fejfájás gyors csillapítása elveszi a figyelmet, – a valós fejfájás fejfájást okozó betegségek

 

A fejfájás sosem kellemes dolog, azonban ha rendszeressé válik, az már igazán nyugtalanító tud lenni.

A fejfájást okozó betegségek kezelése

 

 

 

Ilyen esetben mindenképpen forduljunk orvoshoz. Most összefoglalva látható több ok is, amely fejfájásunkra utalhat.

Időben hozzon helyes döntést,
ne később jöjjön rá a fájdalom csillapító önmagába kevés lehet, ezért érdemes lehet orvoshoz menni.

Mi okozhat fejfájást, amihez kevés lehet a visszatérő fájdalomcsillapító tabletta,
sőt esetleg veszélyessé válhat.

  1. Stressz okozhat fejfájást

A feszültség miatt kialakuló fejfájást sokan egy, a fejüket fájdalmasan körülfogó, szoros pánthoz hasonlítják. A kellemetlen érzés a fej mindkét oldalán, sőt, hátul a nyakizmok körül is jelentkezhet. A stressz miatti fejfájást magán az állandó feszültségen kívül előidézhetik a nyugtalanság miatt előforduló alvási vagy étkezési problémák is, de hasonló fájdalmat érzékelhetünk a túl sok koffein- vagy alkoholfogyasztás következtében.

Ha az utóbbi okokat kizárhatjuk, gondolkozzunk el, milyen problémával nem tudunk megküzdeni, vagy mit próbáltunk elfojtani magunkban az utóbbi időkben. A stressz okozta fejfájást súlyosbíthatja a fizikai aktivitás és az erős fények vagy szagok, azonban hányingerrel vagy rosszulléttel általában nem jár az állapot.

  1. Kiszáradás okozhat fejfájást

Bármilyen típusú fejfájást is érzékelünk, érdemes először az életmódunkban keresni a válaszokat. Ha pedig átgondoljuk addigi napunkat, legtöbbször a dehidratációt találhatjuk felelősnek a kellemetlenségért.

A rohanó mindennapokban a folyton mozgalmas tevékenységek és végeláthatatlan feladatok között hajlamosak vagyunk megfeledkezni a testünk számára szükséges folyadék beviteléről.

Bár a pontos magyarázat még a tudósok számára is ismeretlen, szakértők úgy feltételezik, hogy az elégtelen mennyiségű folyadékfogyasztás a fejünkbe áramló vér mennyiségével áll összefüggésben, ezért okozhat fájdalmat. Ha mindennapossá váltak a kisebb-nagyobb fejfájások, próbáljunk meg különösen odafigyelni: a reggeli kávé mellé fogyasszunk el 2 pohár vizet, mindennap hordjunk magunknál megtöltött vizes üveget, és ne csak akkor kortyoljunk, ha már szomjasnak érezzük magunkat.

  1. Hajviselet okozhat fejfájást

Lehet, hogy nem is gondolnánk, de rengeteg hölgy esetében okozhatnak tartós, sűrűn előforduló fejfájást a szoros hajviseletek. A ma divatos, magasan összefogott lófarkak és kontyok vagy a szoros hajfonatok igen nagy húzást gyakorolnak a hajhagymákra, ez pedig idővel fájdalmat eredményez egyrészt a vérellátás megzavarása, másrészt az idegek irritációja miatt.  Ha hazaértünk, mindenképp engedjük le a hajunkat, és hagyjuk pihenni a fejbőrt, sőt még jobb, ha kicsit meg is masszírozzuk azt.

  1. Csökkent ösztrogén szint okozhat fejfájást

Rengeteg nő tapasztalja, hogy a PMS (menstruáció előtti tünetegyüttes) egyik leggyakrabban előforduló eleme a fejfájás, és a migrénben szenvedő hölgyek számára is kritikus időszaknak bizonyul ez a pár nap. Azonban a csökkent ösztrogén szint által kiváltott fájdalmat nem csak a menstruáció előtti időszakban érzékelhetjük, hanem más, a hormonszint változásával járó periódusokban is gyakorivá válhat – ilyenek például a szülés utáni hetek vagy a menopauzát megelőző időszak.

  1. Arcüreg problémák okozhat fejfájást

A nátha, influenza, megfázás vagy éppen allergia miatti arcüreg- vagy orrmelléküreg problémák gyakori kiváltói a rendszeres fejfájásoknak, amelyek mély, tompán lüktető fájdalommal járnak. A fájdalom jellemzője, hogy rosszabbá válik hideg, nedves időjárásban, vagy fejünket előre hajtjuk. Bár a jelenség gyakorinak mondható, arra is érdemes odafigyelnünk, hogy hasonlóságuk miatt a fájdalmat nem ritkán összetévesztik a migrénnel.

  1. Krónikus betegség okozhat fejfájást

A sokszor és rendszeresen előforduló fejfájás több krónikus betegség jele is lehet, így a legjobb, ha kikérjük orvosunk véleményét az ügyben és kivizsgáltatjuk magunkat.
A leggyakrabban fejfájást okozó betegségek közé tartozik például a fibromyalgia és a cukorbetegség is.

Magasvérnyomás, nyomó olyankor lüktető, diffúz vagy fejtető környéki fejfás oka lehet. A vérnyomás emelkedésével vagy gyógyszeres csökkentésével összefüggésben nem találtak kapcsolatot.

Más fejfájás mint tünetre figyelhetünk

A fejfájás sokszor komolyabb betegség – foggyulladás, arcüreggyulladás, rövid-, vagy távollátás – vezető tünete.
Cukorbetegeknél az életveszélyes hipoglikémiát jelezheti, de magasvércukorszint esetén is előfordul.

Fejfájást okozhat a vérnyomáskiugrás (a tartósan magas vérnyomás azonban rendszerint nem okoz ilyen panaszt), és az agy oxigénellátását korlátozó betegségek, mint például a tüdőtágulat is. Idős korban a halántékon futó erek gyulladása idézheti elő.

Fejfájás lép fel komoly fejsérülés, szélütés, fertőzés (agytályog, agyhártyagyulladás, agyvelőgyulladás), agyi érelváltozás esetén. Szerencsére az agydaganat ritka betegség, ráadásul igen hamar fény derül rá, hiszen a visszatérő fejfájós betegről igen hamar CT készül.

Fejfájás további oka a nyaki gerinc kopásos elváltozása.

Vírusfertőzés okozhat fejfájás tünetet

Vírusfertőzések kísérő tüneteként is fájhat a fejünk, de ezek a tünetek a gyógyulás folyamatában mérséklődnek, vagy megszűnnek. Számos fül-orr-gégészeti és szemészeti betegség is fejfájással járhat, illetve igen gyakran lelki problémák miatt alakulhat ki. Visszatérő fejfájások esetében fontos a szerkezeti idegrendszeri betegségek kizárása.

Más fejfájást okozó okok is húzódhatnak meg:

  • akut arcüreggyulladás
  • agyi vérrög – amely még nem okozott agyvérzést
  • szén-monoxid mérgezés
  • kiszáradás
  • fogproblémák
  • középfülgyulladás
  • zöldhályog
  • influenza és más lázzal járó betegségek
  • gyógyszerek mellékhatása
  • meningitisz (agyhártyagyulladás)
  • nátrium-glutamát fogyasztása
  • fájdalomcsillapító túladagolása

– Fej-, nyak trauma, a koponyával kapcsolatos, illetve a gerinc nyaki szakaszán jelentkező betegségek, amelyek szintén lehetnek a másodlagos fejfájás forrásai.
Lázas állapot, vérszegénység, anyagcserezavar, amely krónikus jellegű és diffúz fejfájást eredményezhet.

Fej, nyak, szemek, orr, sinusok, száj megbetegedése
Az orrmelléküregek akut gyulladásakor lüktető, krónikus folyamatoknál inkább nyomó, tompa fejfájás jelentkezik. Krónikus orrlégzési zavarokra utalhat a nyomó, feszítő fejfájás.

Ugyanakkor tudni kell, hogy az orrsövényferdülés miatt elvégzett rekonstrukciós műtét csak ritkán szünteti meg a krónikus fejfájást. A szembetegségek közül többek közt glaukómás roham, a szemfehérje gyulladása, a szivárványhártya gyulladása okozhat erős fejfájást…

Anyagok és azok megvonása, az alkohol, a gyógyszerek, illetve függőség esetén azok megvonása más tünetek mellett kínzó fejfájást is okozhat.

Pszichiátriai kórképek, a pánikbetegség és a fóbiák járhatnak fejfájással. A gerincoszlop tartási rendellenességei. Mind a tartáshibák, mind a csigolyák közötti kisízületek tarkótáji, krónikus nyomó vagy görcsös jellegű fejfájáshoz vezethetnek.

 

Fejfájás csökkentése, amíg nincs fejfájásra fájdalom csillapító

Fájdalom csillapítás természetes módon 

 

 

update: 2021. 10. 25.

error: Content is protected !!