Fidesz azt csinál, amit akar! - Korlátlan hatalma van az Orbán-kormánynak! - "Ez már a diktatúra

Fidesz azt csinál, amit akar! – Korlátlan hatalma van az Orbán-kormánynak! – “Ez már a diktatúra

Korlátlan hatalmat, mindenre kiterjedő felhatalmazást szeretne magának az Orbán-kormány – állítja Majtényi László alkotmányjogász és Pásztor Emese, a TASZ munkatársa.

A Fidesz újabb jogcímet talált arra, hogy a kormány mindenféle külső kontroll nélkül hozzon intézkedéseket – minősítette Majtényi László alkotmányjogász, a kormányinfón elhangzottak.

Majtényi László az alkotmányosság elvekből és szabályokból áll össze, mindkettő egyaránt fontos. A kétharmad nem egyszerű törtszám. Az alkotmányozás nem kizárólag a többségre tartozik, a munkába be kellett volna vonni az ellenzéket is. A Fidesz ezt elmulasztotta.

Ha eltekintünk az elvi megközelítéstől, és csak a technikai, formai szempontokat nézzük, akkor

kétharmados többsége birtokában a Fidesz azt csinál, amit akar.

Az Orbán-kormány – folytatta Majtényi László – gátlástalanul visszaélt hatalmával, visszaélt az általa létrehozott különleges jogrend és a rendeleti kormányzás biztosította lehetőségekkel. Az alkotmányos korlátok puszta látszatlétezésben működnek.

Előzőleg a „migránsválságot”, majd a koronavírust használta, most pedig az Ukrajnában dúló háborút használja ki a Fidesz arra, hogy a különleges jogrend révén korlátlan hatalomra tegyen szert. Bármikor elő lehet húzni a háborús kártyát – szól Majtényi László.

Az ellenzék stratégiai hibát követett el, nem koncentrált arra, hogy megakadályozza a Fidesz újabb kétharmadát. Rettenetesen nyomasztó, hogy a Fidesznek megint kétharmada van a parlamentben – Majtényi László –, az ellenzéknek párhuzamos struktúrákat kell felépítenie, ha valamelyest ellensúlyozni szeretné Orbánék hatalmát.

Az Országgyűlés alakuló ülése és az új kormány megalakulása közötti időszakban az eddigi kabinet ügyvezető kormányként működik. Pásztor Emese (TASZ) kitért arra, hogy az ügyvezető kormánynak elméletileg korlátozottak a jogosítványai, ennek azonban pillanatnyilag nincs gyakorlati jelentősége. Hiszen még érvényben van a koronavírus elleni védekezés ürügyén meghozott felhatalmazási törvény, így az ügyvezető kormány is bármilyen döntést meghozhat, érdemi alkotmánybírósági kontroll híján tetszése szerint eltérhet a jogszabályoktól.

Szerző, Czene Gábor

 

error: Content is protected !!