Hofi Géza: Magyarországon az egy főre jutó bunkók száma kettő

Hofi Géza: Magyarországon az egy főre jutó bunkók száma kettő

Idén lenne nyolcvanöt éves a magyar standup szülőatyja. Portré Hofi Gézáról.

Emléktáblát avattak minden idők legnagyobb magyar humoristája emlékére, az Anker közben tartott megemlékezésen a Hofi utódjának tartott Bödőcs Tibor méltatta a legendás humoristát.

„A szobor, ha jó, ha rossz, megmarad. Amit én csinálok, az véget ér aznap este” –
ezt mondta művészetéről Hofi Géza, Magyarország máig legnépszerűbb humoristája.

Bár a művész már idestova húsz éve nincs velünk, legendája máig is él, sőt, személye és látásmódja aktuálisabb, mint valaha. Hofi Géza most lenne 85 éves. Megkerülhetetlen személyisége és munkássága újrateremtette a magyar kabarét és a humort. Önálló produkcióival, egyszemélyes előadásaival idejekorán létrehozta a magyar standupot, ám remekül énekelt, táncolt, és több tévés produkcióban is korszakalkotó volt.

A sváb származású Hofmann Géza szülei kétkezi munkások voltak. Édesapja Hoffmann Lajos, a Budapesti Dohánybeváltó üzem csoportvezetője, édesanyja Szabó Magdolna, a Budapesti Konzervgyárat vezette. Hiába felvételizett többször a színművészetire, már az első rostán sem engedték át, soha nem mutathatta be paródiáit. Kétkezi munkás lett, a Kőbányai Porcelángyárban dolgozott. Közben Sztankay Istvánnal és Sas Józseffel együtt Rózsahegyi Kálmán Színiiskolájába járt.

Debrecenbe kapott színházi szerződést, ugyanis 1960-ban Szendrő József igazgató felfigyelt a tehetségére, ekkor döbbentek rá, hogy sokkal nagyobb sikere van a színészbüfében előadott paródiáinak, mint a színpadi statisztálásának. A hatvanas évek végén vált ismertté az ekkor már Hofi Géza néven fellépő humorista, aki Louis Armstrongot, Sammy Davist és a Táncdalfesztivált utánozta.

A köztelevízió 1971-ben mutatta be Rózsa Sándor paródiáját, amely az egyik legsikeresebb magyar tévéfilmsorozatot, az Oszter Sándor főszereplésével, Szinetár Miklós rendezésében vetített Rózsa Sándor filmet interpretálta. A paródia annyira sikeres lett, hogy máig is a legtöbb Google keresést kapja Hofi Géza neve után.

Hofi ekkor már keményen politizált, 1972-ben mutatta be Kádár János paródiáját, ami sosem látott sikerrel járt, mondatai máig is szállóigék. sőt, maga Kádár János is imádta. Rejtély övezi, hogy miért engedte az MSZMP teljhatalmú vezetője a tűrt kategóriába a kifigurázását, mindenesetre tartja magát a hit, hogy Hofi egyfajta szelepként működött az akkori politika és a nép között.

A nép hangján szólt, a nép véleményét fogalmazta meg. Egyes visszaemlékezések szerint az a Komlós János támogatta, aki egyszerre volt az Államvédelmi Hatóság kihallgató tisztje, egyben humoristaként is színpadra lépett. Egy személyes találkozást követően ő lett Hofi Géza állandó szövegírója. Bár rögtönzésnek tűnt az előadás, állítólag közösen gyakorolták be az összes poént.

Életreszóló barátságot kötött a táncdalénekes Koós Jánossal, Macskaduett című zeneművükből Nepp József készített hétperces animációs filmet, Megalkuvó macskák címmel. A zeneszerző Malek Miklós klasszikussá vált slágereket írt neki, ilyen a Felmegyek Hozzád, amelyből a rendező Horváth Ádámmal klipet is forgattak. De máig is dúdolják a Lazítani vagy a Söprik az utcát című dalait. 1985-ben átütő siker lett az USA for Africa világslágeréből írt Piál a föld című paródiája.

Hofélia című önálló estjét ötszázszor adta elő a Madách Kamarában, az Élelem bére című előadását ezerötszázszor játszotta el. Mit sem veszít népszerűségéből a rendszerváltozást követően, stílusa, odamondogatása semmit se változott.

Orbán Viktorról alkotott véleménye alább 


Hofi 1990-ben szívinfarktust kapott, amely megpecsételte sorsát. Bár állandó orvosi felügyelet alatt állt, továbbra is vadászott, szerette az éjszakai életet, két végén égette a gyertyát. Bár 2002 visszatért a színpadra, csupán két hónapot tudott játszani. 2002. április 7-én volt utolsó fellépése a Madách Kamara Színházban. 2002. április 10-én hajnalban érte a halál álmában. Második felesége, Hofi Ildikó ápolja emlékét, a Nagymező utcában áll a szobra. Emlékezete, fanyar humora és egyenes jelleme örökre velünk marad.

(Kiemelt kép: Hofi Géza magyar humorista a Magyar Rádió 6-os stúdiójában a BÚÉK 1979! A 10 éves Kabarészínház szilveszteri műsorában. Hofi Géza humorista Fotó: Szalay Zoltán / Fortepan)

error: Content is protected !!