
„Kár, hogy nem én voltam” – Czeglédy Csaba vallomásával „Ördög ügyvédje”
A Veszprémi Járásbíróságon kedden délelőtt Czeglédy Csaba, DK-s politikus vallomásával megkezdődött az úgynevezett „Ördög ügyvédje”-ügy tárgyalássorozata. Az eljárás Borkai Zsolt egykori fideszes győri polgármester szexvideóinak 2019-es nyilvánosságra hozatala miatt indult.
Büszke lennék, ha én követtem volna el. Bárki csinálta, zseniális volt. Kár, hogy nem én voltam – mondta a nyilvánosságra hozatallal megvádolt Czeglédy a bíróságon.
Az ügyészség vádirata alapján kilencrendbeli, különleges személyes adattal való visszaélésben mondta ki bűnösnek a politikust, akit ráadásul egymillió forintos pénzbüntetés megfizetésére is köteleztek. Ezt járásbíróság fél évvel később, 2022 szeptemberében teljes egészében hatályon kívül helyezte, és elrendelte a tárgyalás megtartását.
2019 októberében, kevéssel az önkormányzati választás előtt „Az Ördög ügyvédje” nevű blog a kampányt erősen tematizáló botrányt robbantott ki azzal, hogy közzétette egy olyan videó részleteit, amelyen az akkori győri polgármester és baráti társasága volt látható egy adriai jachtozós orgián.
Az ügyészség szerint Czeglédy kérésére H. Cs. vagy egy ismeretlen másik személy szeptember 22-én egy Pornhub-fiókot és három webhelyet is létrehozott abból a célból, hogy azokon nyilvánosságra hozzák azokat az adriai-tengeri hajóúton készített kompromittáló felvételeket, amelyeket az orgia egyik részvevője, egy nő rögzített 2018 májusában.
A bíróság által kiadott ismertető szerint a Facebookra a közösségi oldal szigorú szabályozása miatt nem kerültek fel szexuális tartalmú felvételek, erre az oldalra a nagyobb nyilvánosság elérése miatt volt szükség. A nyomozás során egyedül itt került elő egy konkrét bizonyíték: Czeglédy bankkártyájával összesen 26 909 forintot fizettek ki a Facebook-oldal hirdetéseiért Győr-Moson-Sopron vármegye területére koncentrálva.
Czeglédy a bíróságon kijelentette, nem bűnös a szexvideók nyilvánosságra hozatalában. Az ellenzéki politikus azt állította, hogy a nyomozás során a Nemzeti Nyomozó Iroda nem is akarta meggyanúsítani, csak az ügyészség nyomására léptek. Így azonban több fontos kérdés kivizsgálása elmaradt.
Czeglédy szerint a vád megalapozottságára jellemző, hogy miközben a Borkai-blogon összesen 30 posztbejegyzés és címváltoztatás történt, az ügyészség összesen négy IP-címet tudott beszerezni annak ellenére, hogy még Panamából is megpróbáltak adatokat kikérni.
A politikus szerint a meglévő IP-címeket sem sikerült személyekhez kötni, a vádirat ismeretlenként kezeli azt a személyt, aki felrakta az internetre az adriai felvételeket, azt pedig végképp nem tisztázták, hogy neki milyen viszonya volt az ismeretlennel.