VALÓSÁGOS MÉDIASZABADSÁGOT! - Jogszabály készül az európai bizottságban

VALÓSÁGOS MÉDIASZABADSÁGOT! – Jogszabály készül az európai bizottságban

egy nemzetet is

rabságba lehet tartani

sajtószabadság nélkül

 

 

 

 

 
 

 

 
 
„A problémák széles skáláját látjuk Magyarországon“ – mondta az Európai Bizottság alelnöke a média helyzetéről

Vera Jourova szerint „a közszolgálati médiának a nyilvánosságot kell szolgálnia, nem pedig egy pártot vagy a kormányt”.

Az Európai Bizottság 2022 szeptemberében terjesztette elő az európai médiaszabadságról szóló jogszabályt, amelynek felelőse a Bizottságon belül Vera Jourova, értékekért és átláthatóságért felelős biztos, az EB alelnöke.

Az Orbán Viktorral szövetséges Andrej Babis pártjában politizáló Jourova a Media1-nek nyilatkozva elmondta, hogy milyen problémákat látnak Magyarországon a média területén.

A 2019-ben a Time magazin által a világ 100 legbefolyásosabb embere közé választott Jourova azt állítja, az új uniós rendelettervezet megoldást jelenthet a magyarországi állampárti média kérdésére is. Azt is elárulta, hogy a szakminiszterekkel folytatott első megbeszélésen csak néhány ország, köztük Magyarország adott hangot aggályainak. Szerinte azonban „ez nem volt meglepő”.

Beszélt arról, hogy az új uniós rendelet nem egyetlen országról szól. Mivel a jogállamiságról szóló éves jelentésükben az egész EU-ban megállapítható volt egy negatív tendencia, ezért erre a trendre adtak választ.

“A problémák széles skáláját látjuk Magyarországon, a veszélyes médiakoncentrációtól kezdve az állami reklámok tisztességtelen elosztásán át, a politikai befolyás alatt álló közszolgálati médiáig” – mondta.

A gyakorlatban ez úgy működne, hogy a Médiaszolgáltatásokat Felügyelő Európai Testület az Európai Bizottsággal együtt biztosítja az új jogszabály következetes alkalmazását, a legsúlyosabb esetekben az Európai Bizottság beavatkozhat, beleértve a kötelezettségszegési eljárások megindítását is – magyarázta Jourova.

„A közszolgálati médiának a nyilvánosságot kell szolgálnia, nem pedig egy pártot vagy a kormányt. A közszolgálati média nem lehet állami propagandaközpont” – tette hozzá.

Abban bízik, hogy a végleges szöveget a 2024-es európai választásokig sikerül majd elfogadni.

Arra a felvetésre, hogy a magyarországi független sajtónak meglehetősen ritkán válaszolnak a kérdéseire a különböző állami szervek, és van olyan médium is, amit nem engednek be a kormányzati tájékoztatókra, azt válaszolta, hogy

“a választott tisztségviselőknek nem kellene így viselkedniük. A mi feladatunk, a politikusok feladata nem az, hogy kedveljük az újságírókat, hanem az, hogy tisztességes feltételeket teremtsünk számukra, hogy számon kérhessenek minket”.

 

 

 

 

error: Content is protected !!