10 természetes megoldás magas vérnyomás esetén

10 természetes megoldás magas vérnyomás esetén

A vérnyomás csökkentésre nincs varázsszer.

Még az orvosok által felírt gyógyszertári vérnyomás-készítmények sem azok. Rendszeresen találkozom betegekkel, akik 4-6 különféle vérnyomáscsökkentőt szednek napi rendszerességgel évek, néha évtizedek óta.

A mellékhatások tűrése mellett azzal kell szembesülniük, hogy a gyógyszerek mellett is magas vagy erősen ingadozó a vérnyomásuk. A háziorvosok végső, elkeseredett megoldása ilyenkor jellemzően nyugtató vagy valami hasonló pszichiátriai szer anélkül, hogy a betegeket tájékoztatnák arról, hogy ez a zsákutca vége.

Pedig a magas vérnyomás olyan mértékben javítható apró, mindenki által kivitelezhető természetes módszerekkel, hogy az esetek 90 százalékában egyáltalán nincs szükség semmiféle gyógyszeres vagy műtéti kezelésre.

1. Nem séta! Gyaloglás!

Magas vérnyomásos betegeim esetében a legtöbb javulást a mozgás hozza. Egy gyors ütemben végzett gyaloglás 6-8 Hgmm-el csökkenti átlagosan a magas vérnyomást az első hónapban, ami nagyon jelentős. A mechanizmus mögött az állhat, hogy mozgás segít a szervezetnek az oxigén hatékonyabb felhasználásában, ezért nem kényszeríti folyamatosan a szívet arra, hogy keményebben pumpáljon. A hét legtöbb napján, szabadban végzett 30 perc erőteljes gyaloglás szükséges. Emeld a távolságot vagy a tempót, amikor már nem jelent kihívást a dolog.

2. Lélegezz rendesen

A lassú légzés és a légzés tempójában végzett gyakorlatok (qigong, taichi) csökkentik azon hormonok termelődését, amik a renin nevű, vese által termelt enzim termelését szabályozzák. Reggel és este, de akár nap közben is állj meg 5 percre és végezz lassú karkörzést vagy bármilyen gyakorlatot, miközben mély lélegzeteket veszel, amit aztán lassan fújsz ki. Belégzéskor told ki a hasad, kilégzéskor pedig ernyeszd el az izmokat. Ezzel is csökkentheted 2-3 Hgmm-el a vérnyomást.

3. Krumpli

A hiányos táplálkozás már önmagában is képes magas vérnyomást okozni. A magas nátrium és alacsony kálium fogyasztást páran a káliumsók használatával próbálják javítani, ami koránt sem annyira veszélyes, mint pár önjelölt szakértő hirdeti. Én nem javaslom, mert van ennél jobb megoldás. Egyetlen héjában főtt burgonya közel egy gramm káliumot tartalmaz szerves, jól hasznosuló formában. Egy 2006-os tanulmányban több tízezer magas vérnyomásos embert vizsgáltak és azt találták, hogy napi 2 gramm kálium bevitele a normál európai étrend felett 2.54 Hgmm szisztolés vérnyomáscsökkenést okozott. És ez csak két szem krumpli.

4. Csoki a magas vérnyomás ellen

Napi 10 gramm 70%-os kakaó tartalmú étcsokoládé 2 Hgmm-el csökkentette a vizsgálatban résztvevők jelentős részének magas vérnyomását mindössze 2 hét alatt. Ráadásul a csokihoz nincs csatolva olyan betegtájékoztató, ami káros mellékhatásokkal lenne tele.

5. Q10 és vérnyomás

Van egy étrend-kiegészítő, ami a sejtek energiatermelésével van kapcsolatban és egy közelmúltban megjelent tanulmány szerint akár 10 Hgmm-el is csökkentheti a vérnyomást, amennyiben napi 3 alkalommal 60-100 mg-ot fogyaszt belőle valaki. Mindenképpen érdemes ezt meggondolni, mert a Q10 mellesleg az erek rugalmasságát is előnyösen javítja.

6. Alkohol

Még ha az olvasók egy része megkövez, akkor is el kell mondanom, hogy van az alkohol tartalmú italoknak terápiás értéke. Nem is kevés. Sajnos az alkohol egy olyan gyógyszer, ahol a terápiás adag és a káros adag közt igen vékony a sáv, tehát senki ne hivatkozzon rám, ha este bedobna egy felest!

Viszont egy tanulmány, ami azt vizsgálta, hogy a magas vérnyomás milyen módon reagál az alkohol fogyasztásra, azt találta, hogy a negyed adag alkohol előnyösen, míg az egész adag hosszabb távon hátrányosan hat a magas vérnyomásra. Az “adag” a publikáció szerint 3.5dl sört vagy 1.5dl bort jelentett. Tehát! Fontos! A terápiás mennyiség kevesebb mint egy dl sör vagy fél kupica bor. Egy pohár bor vagy egy üveg sör nem a terápia része.

A várható javulás sem kevés. A vizsgálatban átlagosan 3.5 Hgmm volt a csökkenés a magas vérnyomásos esetekben.

7. A tea segít a vérnyomás csökkentésében

6 hét alatt 7 Hgmm csökkenés bármelyik vényköteles gyógyszer dicsőségére válna, de ezt az eredményt a Tufts Egyetem kutatói hibiszkuszt tartalmazó gyógytea keverékkel érték el. Azok a magas vérnyomásos betegek, akik a vizsgálat során csupán placebo italt kaptak nem mutattak semmi változást.

A gyógyteák igen jó hatással vannak a szervezet minden funkciójára, ezért szinte minden betegemnek adok belőle. Magas hibiszkusz tartalmú teákat pedig minden gyógynövényboltban beszerezhetsz. A pirosra festett filteres teáktól óva intelek. Gyakran egyáltalán nem tartalmazzák a rárajzolt virágot magát, csak arra hasonlító színű festéket és aromákat.

8. … óra munka, 8 óra pihenés …

Heti 40 óránál többet tölteni az irodában 15%-al emeli meg a vérnyomást, derült ki a Kalifornia Egyetem 24205 emberen végzett mérésén. A túlóra nem csak közvetlen vérnyomás emelkedést okozhat, hanem azt is, hogy nem marad időnk sportolni és egészséges ételekhez alapanyagokat beszerezni vagy gyűjteni. Versenyhelyzetben nem egyszerű azt mondani, hogy “kész, végeztem mára és a munka holnap is itt lesz”, de ha nem akarod, hogy az egész túlórákkal keresett pénz gyógyszertárak és orvosok bevétele legyen, meg kell fontolnod a tanácsom.

9. Klasszikus zene

Fogtak 28 magas vérnyomásos felnőttet, akik már szedtek valamilyen vérnyomás csökkentő gyógyszert. Változatos klasszikus, kelta és indián zenét hallgattattak velük és az első héten 3.2 ponttal, egy hónap alatt pedig átlagosan 4.4 ponttal csökkent a vérnyomásuk. Az autókban, az irodákban, a szórakozóhelyeken, mindenhol a kereskedelmi rádiók vérnyomásemelő műsora szól, ami olyan hírekből áll, ami nem vonatkozik ránk, de idegesítő, rossz zenéből és a műsorvezetők beteg világnézetének terjesztéséből. Kár, hogy a kutatás nem terjedt ki arra, hogy mi lenne, ha csak csendben lennénk. Minden esetre ha magas vérnyomásod van, szerezz be és hallgass klasszikus zenét.

10. Fokhagyma és vérnyomás

5-14 órával a fokhagyma fogyasztását követően a magas vérnyomásos esetek felének számottevően csökkent a vérnyomása egy kutatás során, amit a Clinical Research Center of New Orleans intézetben végeztek. Ráadásul a fokhagymának egyéb, a szív és a keringési rendszerre előnyös hatása is van, ezért célszerű lenne 8 óránként fogyasztani belőle annak, akinek magas a vérnyomása. Válassz olyan étrend-kiegészítőt, amiben eleve van Q10 és fokhagyma, mert ezeknek együtt kell szerepelnie az étrendben.

Bár varázsszer nincs a természetgyógyászatban, ha összeszámolnánk, hogy a fenti 10 módszer mennyi vérnyomás csökkenést okozhat, úgy találnánk, hogy minden ismert gyógyszernél hatékonyabb terápiát javasoltam. Számtalan ember esetében sikerrel alkalmaztuk az orvosával együttműködve úgy, hogy ma egyáltalán nem szükséges gyógyszert szednie, miközben korábban muszáj volt.

Demecs István természetgyógyász


Természetes vérnyomáscsökkentők, melyek bizonyítottan hatásosak – magas vérnyomás veszélyes és bárkit érinthet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

error: Content is protected !!