Demokráciát nem lehet demokratikus eszközökkel megvédeni két nagy nemzet nép fele elégedett, másik fele dühös

Demokráciát nem lehet demokratikus eszközökkel megvédeni

A konzervatív-liberális svájci lap arról ír ’Trump és a demokrácia gonosz szellemei” címmel, hogy az amerikai Kongresszus ellen intézett ostrom mutatja: a demokráciát nem lehet demokratikus eszközökkel megvédeni, és az folyamatosan veszélyben van, ám pont ez adja az erejét.
Merthogy éppen az ellentmondásokon és véleménykülönbségeken keresztül lesz eleven. Az összecsapásokban a polgári szabadság tükröződik. Másként megfogalmazva a demokrácia az intézményesített vita államformája, de ebbe az erőszak nem fér bele. Soha nem hoz olyan megoldást, amelyet mindenki elfogad. A legjobb esetben is csak vállalható kompromisszumokat kínál. Abban viszont általános egyetértés szükséges a polgárok, a pártok és az érdekcsoportok részéről, hogy erőt soha nem szabad alkalmazni és el kell fogadni a döntések eredményét. Viszont ha valaki ezt felrúgja, az ellen fegyvert lehet bevetni, de a demokrácia alapvetően a szabadság alaptörvényben rögzített védelmét jelenti. Ugyanakkor minél nagyobb a szabadság, annál nagyobb a veszély, hogy elvész. A demokrácia jó és rossz szellemeinek sakkban kell tartaniuk egymást. Olyan paradoxon ez, amit nem lehet feloldani. Ám fennáll az a veszély, hogy saját eszközeivel buktatják meg. Hiszen Hitler választás útján került hatalomra, Magyarországon és Törökországban pedig évek óta törvényes eszközökkel számolja fel a liberális jogrendet a két tekintélyelvű kormány. Azaz a jogállam is szülhet szörnyeket. NZZ


„Már a helyzetet is abszurdnak tartom, hogy kérdéseket szegeznek nekem a jogállamiságról”, és „méltatlannak, mindenekelőtt azért, mert a bizonyítatlan vádakat soha nem kapcsolták világos, objektív kritériumokhoz” – mondta a miniszterelnök.

Két nagy nemzet népének fele elégedett, másik fele pedig dühösDemokráciát nem lehet demokratikus eszközökkel megvédeni, két nagy nemzet nép fele elégedett, másik fele dühös

A demokrácia hibáit évszázadok óta tolerálják, de ez az év más volt. A problémák súlyosabbá váltak – és megoldásra várnak.
Az amerikai elnökválasztás és az Egyesült Királyság népszavazása nagyon fontos kérdésekben szűk különbségekkel döntött, így két nagy nemzet népének fele elégedettnek, másik fele pedig dühösnek és neheztelőnek érezte magát. A kampányok olyan sértésekkel, vádakkal és ígéretekkel voltak tele, amelyek soha nem valósulhatnak meg, így a felfordulások nagyon sokáig fognak tartani.

A vezetők, mint mindig, utólag is beszéltek a megosztottság gyógyításáról, de ezt könnyebb elmondani, mint megtenni. A győztesek és a vesztesek úgy érzik, hogy a meggyőződésük ellen alkalmazott érvek ésszerűtlenek, sértőek és valótlanok voltak, ezért mély sérülés és igazságtalanság érzése támad. Az agresszív kampány következményei között szerepelt a legrosszabb emberi viselkedés visszatérése: szélsőségesség és gyűlölet, bűncselekmények.
Forrás Liveforum

error: Content is protected !!