A kelet -európai populista vezetők egyre népszerűtlenebbek

A kelet -európai populista vezetők egyre népszerűtlenebbek

Úgy néz ki, hogy magához tért tetszhalott állapotából a világban a szociáldemokrácia és megtörte a jobboldali populisták felemelkedését, csak kérdés, hogy képes-e tartósítani a kedvező folyamatot.

 

A baloldal jól áll Németországban, bevette a Fehér Házat, a hatalom részese az olaszoknál és éppen elhódította a hatalmat Norvégiában. A tekintélyuralomra hajló Magyarországon pedig a hiteles ellenzéki mozgalom élére állt.

Nagy visszatérésről persze még korai volna beszélni, mert az előretörés törékeny. De mindenképpen szembemegy az utóbbi évtized alapvető jellemzőjével: a demagóg jobboldal etnonacionalizmusával és erősember-politikájával. Kiemelkedő populisták elakadtak, illetve valamelyest visszaestek. De a folyamat már 2018 óta megfigyelhető.

Európában ezeknek a pártoknak a fele csökkenő támogatással küszködik. Vonatkozik ez a magyar, a lengyel és a szlovén kormányra is. Az ellenzék mindhárom országban jön fel, gyakran a középbal irányításával. De nincs jobb helyzetben az ellenzéki Le Pen szélsőjobbos pártja, valamint az AfD sem.

Ám nem tudni, hogy meddig tart a kedvező széljárás a szociáldemokraták számára.
Így maradnak az instabil koalíciók, a választók jelentős része pedig ide-odacsapódik. New York Times

A Le Monde olyan „bűnbánó” neonáciként mutatja be Jakab Pétert, aki meg akar mérkőzni Orbán Viktorral. A Bécsből átrándult tudósító elkísérte Miskolcra a Jobbik elnökét, aki egy gyűlésen arról beszélt:
nem köztudott, hogy Magyarország mára a földrész egyik legkorruptabb és szegényebb állama lett.

Pedig a rendszerváltás után az ígéret még szabadságról és jólétről szólt.
Ám egyikből sem lett semmi.

A politikus célkeresztjébe Orbán lépett, akiről Jakab azt mondja: már ki sem mer lépnie a kastélyából, viszont a családja az ország pénzéből gazdagszik meg.

A Jobbikot nemzeti, keresztény, konzervatív, középjobb, szociálisan érzékeny erőként határozza meg. Szerinte ugyanakkor a Fidesz elcsúszott a szélsőjobb felé. Hangsúlyozza továbbá, hogy megtisztította pártját és nem tűri el az antiszemitizmust.

Annál is inkább, mert túlélő családból származik, ám ezt nem közölte a világgal időben. Jakab népszerű a jobboldalon és járja az országot, míg Karácsony és Dobrev főként Budapesten kampányol. A politikus azt emeli ki hármuk programjából, ami közös.

Szlovénia vezetője, Janez Jansa, aki nemzetközi címlapokra került azzal, hogy gratulált Trump úrnak novemberi „győzelméhez”, és a liberálisok, vagy általa kommunistának nevezett elit önkorlátozott csapása, talán a leginkább veszélyeztetett térség népszerűtlenségében populisták között. Írja a NewYorkTimes

error: Content is protected !!