Egy perc és megváltoztathatod az életedet

Egy perc és megváltoztathatod az életedet

 

 

 

 

 

Egy „rossz” tulajdonság segíthet nekünk felhagyni káros szokásainkkal – lássuk.

A harvardi boldogságkutató Shawn pszichológus úgy véli, hogy a rossz szokásaink elhagyásához mindössze 20-30 másodpercre – és némi lustaságra van szükségünk. Miért is ne próbálnánk ki a csodamódszerét?

 

 

 

 

Kudarca a gitárszekrénytől a nappaliig tartó részfolyamaton bukott meg: egy idő után egyszerűen túl nagy erőfeszítésnek tűnt, hogy elsétáljon a lakásának „egy messzi pontjára”, és elővegye a helyéről a hangszert. Mindössze húsz másodpercnyi kényelmetlenség elégnek bizonyult ahhoz, hogy Shawn pszichológus elhiggye: a gitározással járó örömök nem érik meg az energiabefektetést.

Kudarca azonban egy nagyon fontos feltevéshez vezette: lehetséges, hogy mint a jó szokások kialakítása, úgy a rossz szokásainktól való szabadulás is csupán 20-30 másodpercen múlna?

Kiderült hogy a káros tevékenységek végrehajtásának nehezebbé, kényelmetlenebbé tételével elhagyhatjuk azokat? Úgy tűnik, a válasz: igen!

A lustaság ezzel a technikával serkentőleg hat.

A férfi szerint ezt a módszert az élet szinte bármely területén bevethetjük; tegyük fel például, hogy fel akarunk hagyni a rendszeres nassolással. Ehhez csupán annyit kell tennünk, hogy 20-30 másodperccel nagyobb „nyűggé” alakítsuk a nassolnivaló megkaparintását.

Ha például a csokis kekszet abba a konyhaszekrénybe tesszük, amelyiket csak a kamrában tartott szobalétráról érjük el, jó eséllyel nem gyakran leszünk hajlandóak az egész lakáson átcibálni a nehéz eszközt csupán néhány falat érdekében, ennek következtében pedig egyre ritkábban nassolunk.

Minden jó, ha a vége jó.

A praktika természetesen fordítva is működik: amennyiben egy új szokást szeretnénk kialakítani, kezdjük azzal a projektet, hogy a lehető összes akadályt elsöpörjük az utunkból, ami a célunk és közöttünk áll.

Shawn pszichológus is így sikerült végül megtanulnia gitározni:

csupán annyit tett, hogy kiküszöbölte az említett 20 másodperces extra energiaráfordítást – vett egy olcsó gitárállványt, a gitárt pedig a szekrényből a nappaliba, a kanapétól karnyújtásnyi távolságra költöztette. Ezután csoda történt: 3 héten át minden nap gyakorolt a hangszeren.

„Amit tettem, az lényegében annyi volt, hogy a kívánt viselkedést a legkisebb ellenállás útjára helyeztem, így valójában kevesebb energiát és erőfeszítést igényelt a gitár felemelése és maga a gyakorlás, mint annak elkerülése.

A lényeg, hogy elég volt 20-30mp-re lecsökkenteni az időt, mert a változás akadályának mindössze 20 másodperccel való csökkentése volt a megoldás, ami ahhoz kellett, hogy egy új életszokást kialakítsak” – összegezte a pszichológus.

 

 

 

error: Content is protected !!