Elutasította Deutsch Tamás vádjait az EP-delegáció vezetője

 

Budapesten járt november 2-4. között az Európai Parlament Kulturális és Oktatási Bizottságának nyolc fős delegációja, hogy a magyarországi kultúr- és médiapolitika, illetve a művészet és az oktatás szabadságának helyzetéről tájékozódjanak.
 
Sabine Verheyen delegációvezető részletes tájékoztatást a vizsgálódásuk eredményeit később jelentés formájában teszik közzé.

Sabine Verheyen azzal indokolta a látogatást, hogy korábban “aggasztó jelenségekről” értesültek a magyar oktatás szereplőitől, művészeti közösségétől, a civil társadalomtól. A delegáció tagjai találkoztak mások mellett Csák János kulturális és innovációs miniszterrel, Navracsics Tibor területfejlesztési miniszterrel, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság munkatársaival, különböző médiaorgánumok képviselőivel, Bősz Anett budapesti főpolgármester-helyettessel, a Zeneakadémia, a Magyar Tudományos Akadémia, a CEU, a Rektori Konferencia tagjaival, valamint nem kormányzati szervezetek képviselőivel, köztük menedékkérőkkel foglalkozó civilekkel.

 

delegációvezető elutasította azokat a vádakat, amelyeket korábban Deutsch Tamás fideszes európai parlamenti képviselő fogalmazott meg, miszerint a delegáció programja túlságosan egyoldalú a kormánykritikus szervezetek javára.

Sabine Verheyen hangsúlyozta, a médiával kapcsolatban azt mondta:
 

nem ért egyet azzal, hogy a magyar sajtót kormánypárti és ellenzéki médiumokra osztják szét, szerinte minden médiumnak lehetősége, sőt feladata kritikusan viszonyulni a kormányhoz és az ellenzékhez is, a média, ami a demokrácia negyedik alappillére, csak így tudja megőrizni ellenőrző funkcióját.
 
Az oktatással kapcsolatban is több különböző véleményt hallottak, szeretnék megérteni az elmúlt hetekben kialakult tanár-diák tiltakozási hullám okait is. Hozzátette:  ha a magyar pedagógusok bérhelyzete a probléma, annak rendezése tagállami hatáskörbe tartozik – miközben az Orbán-kormány folyamatosan az Európai Bizottságot okolja a béremelés elmaradásáért.

Érdekes egybeesés, hogy az Alkotmánybíróság több havi tétlenség után épp most, az EP-delegáció látogatásakor döntött úgy, november 8-i ülésén napirendre veszi a pedagógusok sztrájkjogát korlátozó törvény felülvizsgálatát, amellyel kapcsolatban a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete nyújtott be alkotmányjogi panaszt még februárban, júliusban pedig az MSZP parlamenti frakciója indítványozott utólagos normakontroll eljárást. 
 
forrás Juhász Dániel

error: Content is protected !!