Az Európai Parlament elfogadás előtt álló állásfoglalása szerint meg kell akadályozni az uniós támogatásokat fejő oligarcha struktúrák kialakulását

Az uniós támogatások megvonásával járó jogállami szabályrendszer alkalmazását javasolják Andrej Babiš cseh kormányfő üzleti érdekeltségeivel szemben az Európai Parlament képviselői abban az állásfoglalás-tervezetben, amelyről szerdán szavaz a testület költségvetési ellenőrző bizottsága.

Ez az első alkalom, hogy a január óta hatályban lévő korrupcióellenes előírások konkrét esethez köthető végrehajtására buzdít egy EU-s intézmény.

Az EP szerint a politikus gazdasági profitszerzésre fordította a hatalmát, és befolyásolja a független média, valamint az igazságszolgáltatás működését, ami a jogállam megsértésének minősülhet. A cseh kormányfő azért került parlamenti össztűz alá, mert az uniós források felhasználását ellenőrző Európai Bizottság nemrég nyilvánosságra került vizsgálata megállapította: pozícióját arra használta, hogy a tulajdonában lévő Agrofert mezőgazdasági-vegyipari vállalat uniós támogatásokhoz jusson.

Babiš ezzel megsértette az EU összeférhetetlenségi szabályait.

Becslések szerint az Agrofert az elmúlt években 6,3 és 11 millió euró közötti összeget kaphatott a közösségi büdzséből. Az állásfoglalás-tervezetben a képviselők leszögezik: a cseh miniszterelnök üzleti érdekeltségei nem juthatnak EU-forrásokhoz, az eddigi támogatásokat vissza kell fizetnie a közösségi, illetve a nemzeti költségvetésbe, és tartózkodnia kell attól, hogy részt vegyen az Agrofert cégcsoportot bármilyen módon érintő döntéshozatalban.

Az összeférhetetlenség megszüntetésének legmegfelelőbb módja az lenne, ha távozna a tisztségéből

— hangsúlyozza a határozati javaslat, amely egyúttal szorgalmazza az összeférhetetlenségi szabályok uniós szintű szigorítását. A parlament elégtelennek és lassúnak tartja az EU-s pénzek felhasználásának ellenőrzésére, és a szabálytalanul elköltött források behajtására hivatott bizottsági eljárást, ezért sürgeti a felülvizsgálatát.

A képviselőket aggasztja az is, hogy a gyenge uniós szabályozás megnehezíti a közösségi támogatásokhoz jutó vállalkozások tulajdonosainak az azonosítását. Ezért felszólítja az Európai Bizottságot, hogy a nemzeti hatóságokkal együttműködve hozzon létre egy adatbázist, amely tartalmazza az agrártámogatások végső kedvezményezettjeinek szabványosított és a nyilvánosság számára hozzáférhető jegyzékét.

A közös agrárpolitika reformjáról folyó tárgyalásokon külön figyelmet kell szentelni annak, hogy a közvetlen mezőgazdasági támogatásokat tisztességesen és átláthatóan osszák el. Meg kell határozni a természetes személyeknek járó támogatási plafont — olvasható a szövegtervezetben, amelynek szerzői “erőteljesen ellenzik” az EU büdzséjét fejő oligarcha struktúrák kialakulását. Meg kell akadályozni, hogy az agrár- és kohéziós források zömét egy szűk kisebbség kapja — hívják fel az uniós döntéshozók figyelmét. 
EU első korrupcióellenes lépése konkrét esethez köthető végrehajtása
Bevetnék Babiš ellen a “jogállami féket”
A NEMZET pénzével SENKI ne garázdálkodjon
error: Content is protected !!