felfekvést megelőző frissítő, vérkeringést serkentő, felfekvés megelőzésére a felfekvés életveszélyes lehet

felfekvést megelőző frissítő, vérkeringést serkentő, felfekvés megelőzésére a felfekvés életveszélyes lehet

Életveszélyt megelőző, felfekvés megelőzéséhez
bőrregeneráló nagyon hatásos krém

Sokan nem hallanak a felfekvésről, mielőtt találkoznának a problémával, így a saját bőrükön kell megtapasztalniuk a rengeteg fájdalommal járó, hosszadalmas és kétes kimenetelű felépülést.

Ha hozzátartozóid az idős kor vagy betegség miatt hosszan ágyhoz kötöttek, közvetve Téged is érinthet a felfekvés veszélye!
A magyar fejlesztésű és gyártású MEDIFLEUR felfekvést megelőző regeneráló gél TÖBB MINT 20 ÉVE nyújt segítséget a mozgásukban korlátozottak komfortérzetének és életminőségének megőrzésében.

Megelőzés nélkül a felfekvés (decubitus) súlyos, akár halálos kimenetelű fekélyek kialakulásával jár
•  a hosszantartó fekvés alatt a bőr vérellátása a nyomási pontokon romlik
•  a szövetek vér- és oxigénellátása is csökken
•  a bőr különböző rétegeiben felgyülemlenek a méreganyagok, a szövetek elhalásnak indulnak
•  a kialakult nyomási fekély ritkán és csak nehezen gyógyítható

Tudtad, hogy a felfekvés nem csak az idős emberek problémája?
•  a decubitus veszélye nem csak az időseket érinti – mozgáskorlátozottság esetén bárkinél kialakulhat
•  a kerekesszékhez kötött embereket szintén veszélynek vannak kitéve
•  a felfekvés kialakulása drasztikusan csökkenti az érintettek életminőségét.


A felfekvés kialakulása megelőzhető

felfekvés kialakulása megelőzhető

felfekvés kialakulása megelőzhető

felfekvés kialakulása megelőzhető

felfekvés kialakulása megelőzhető

A szakorvos által tesztelt MEDIFLEUR felfekvést megelőző, regeneráló gél a mozgásukban korlátozottak teljes testfelületén alkalmazható hűsítő, frissítő, vérkeringést serkentő, felfekvés megelőzésére kifejlesztett gyógynövényes gél.

A saját fejlesztésű Zsálya mixtúra hatóanyagainak segítségével a gél hatékonyan nyugtatja az igénybe vett hámfelületet és nagy mértékben csökkenti az égő, viszkető érzést. Gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő és sejtregeneráló összetevőinek köszönhetően hatékonyan segíti a sebek gyógyulását és a bőr megújulásának folyamatát.

A felfekvés sajnos gyakori probléma, sok fekvőbeteg életét keseríti meg. Bizonyos gyógynövények hatóanyagai azonban hatékony segítséget nyújtanak mind a megelőzés, mind a kezelés során. Az említett hatóanyagok akkor tudják legeredményesebben kifejteni jótékony hatásukat, ha egy:

  • kutató orvosok bevonásával összeállított,
  • a legkorszerűbb gyártástechnológiával előállított,
  • klinikailag tesztelt bőrregeneráló készítmény segítségével juttatjuk el őket a kezelendő bőrfelületre.

A felsorolt feltételeknek tökéletesen megfelel a dermolex bőrregeneráló gél, amelyet a  Szegedi Tudományegyetem Orvostudományi Kar Orvos- és Gyógyszertudományi Centrum Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinikája is véleményezett.

Cikkünk első részében áttekintjük a dermolex gélben található gyógynövényeket, valamint ezek gyógyító hatásait. A második részben pedig a felfekvés megelőzésével kapcsolatban adunk néhány hasznos információt és praktikus tanácsot.

Hasznos gyógynövények a felfekvés ellen

Az alábbiakban sorra vesszük a dermolex gél összetevői közül azokat a gyógynövénykivonatokat, amelyeknek kulcsszerepük van a felfekvés megelőzésében és kezelésében.

Aloe vera a felfekvés ellen

Az aloe vera, vagy orvosi aloé túlzás nélkül szinte csodaszer a beteg bőrfelület számára. A növény Dél-Afrika és Madagaszkár területén őshonos, de ma már a világ más tájain, például a Földközi-tenger vidékén is termesztik. Az aloe vera vastag, húsos, zselés állagú levelei és a bennük lévő keserű váladék számos kedvező tulajdonsággal rendelkezik. Néhány példa:

  • gyulladáscsökkentő,
  • fájdalomcsillapító,
  • hidratáló,
  • bőrnyugtató, viszketést csillapító, hűsítő,
  • antibakteriális védőréteget képez a bőrön, amely alatt könnyebben gyógyulnak a sebek,
  • stimulálja a kollagéntermelést,
  • ideális irritált és gyulladt bőr kezelésére.

A dermolex gél az orvosi aloe levelének kivonatát tartalmazza.



Bíbor kasvirág
a felfekvés ellen

 

Az Észak-Amerikában őshonos bíbor kasvirágot már az indiánok is használták gyógyításra, de a mai napig kedvelt gyógynövény. Számos jótékony, pl. immunerősítő hatása mellett külsőleg alkalmazva kiváló gyulladásgátló, különösen nehezen gyógyuló sebek, fekélyek esetében. A dermolex gélben a bíbor kasvirág virágzatának kivonatát használják fel.

 

 

 


Közönséges bojtorján a felfekvés ellen

Nevezik nagy bojtorjánnak is, de a köznyelvben lapulevélként is emlegetik. Ennek a gyógynövénynek is sokféle gyógyhatása ismert, a dermolex gélben gyökerének kivonata található meg. A közönséges bojtorján hatóanyagai megnyugtatják az irritált bőrt és gyulladásgátló hatásuk is van, így hatékonyan segítik a felfekvés tüneteinek megelőzését és kezelését.

 

 

 

 


Közönséges cickafark a felfekvés ellen

A közönséges vagy orvosi cickafark Európa és Ázsia rétjein tömegesen fordul elő. Az egész növény nagyon kellemes illatot áraszt. A cickafark virágai piros és fehér színűek is lehetnek, gyógyászati célokra utóbbiakat használják.

Felsorolni is nehéz, mennyi mindenre jó a cickafarkfű, de külsőleg ekcéma, gyulladások, aranyér, nehezen gyógyuló sebek, fekélyek kezelésére alkalmazzák. A dermolex gél a teljes növény kivonatát tartalmazza.

 

 

 


Apró csalán a felfekvés ellen

A közönséges bojtorjánhoz hasonlóan ez is egyszerre gyom- és gyógynövény. Teáját évszázadok óta fogyasztják ízületi betegségek ellen, de számos egyéb panaszra is hatásos. Friss hajtásaival reumás betegek testét is csapkodták. Gyökereinek és leveleinek kivonata hatékony kiütések ellen, emellett gyulladáscsökkentő hatású. A csalánszőrökben található egyes anyagok pedig enyhén irritálják a bőrt, ezáltal felpezsdítik a vérkeringést. A dermolex gél az aprócsalán levelének kivonatát tartalmazza.

 

 

 

 


Közönséges nyír a felfekvés ellen  A közönséges nyír Európában és Ázsia egyes részein, elsősorban a tajgán honos. A nyírfalevél teája kiváló vizelethajtó, vértisztító és gyulladáscsökkentő, de ismert görcsoldó és fertőtlenítő hatása is. Reuma ellen is alkalmazzák. A dermolex gél összetevői között a közönséges nyírfa levelének kivonatát is megtaláljuk.


Orvosi zsálya a felfekvés ellen

Mediterrán növény, Magyarországon nem őshonos, de gyógynövényként termesztik. Örökzöld, illatos cserje, régóta népszerű fűszer- és gyógynövény. Leveleinek forrázata illóolaj- és cseranyag-tartalmuknak köszönhetően fertőtlenítő, baktériumölő, gyulladásgátló hatású. Emellett vértisztító hatása révén külsőleg nehezen gyógyuló sebeket is hatékonyan kezelhetünk vele. Ilyen például a visszeres eredetű lábfekély, az ekcéma, az égési sérülések, a pikkelysömör és a felfekvés. A dermolex gél a növény leveleinek kivonatát tartalmazza.

 

 

 


A felfekvés megelőzése

A felfekvés (decubitus, nyomási fekély) egy fekvőbetegeket sújtó szövetkárosodás, ami igen fájdalmas lehet. A bőr és bőralatti szövetek helyi sérülésének, súlyos esetben elhalásának oka, hogy a hosszú ideig tartó fekvéssel járó betegségek során fekélyek jelennek meg. Ezek arra vezethetőek vissza, hogy ha napokig, hetekig koncentrálódik a test egy bizonyos pontjára a testsúly, az akadályozza az adott terület megfelelő vérellátását. A felfekvés megelőzése jóval könnyebb, mint a kialakult betegség kezelése. Néhány praktikus tanács, amire érdemes odafigyelni:

  • Ne feledkezzünk meg róla, hogy a beteg testhelyzetét minimum kétóránként változtassuk.
  • Használjunk olyan eszközöket – decubitus párnákat, matracokat -, amelyek segítenek a kritikus felületek tehermentesítésében.
  • Az esetleges piros foltokat a bőrön kezeljük speciális, felfekvés elleni hidratáló készítményekkel – ebben a dermolex gél is jelentős segítséget nyújthat.
  • Mindig tartsuk tisztán a beteg ágyát és bőrét, különös tekintettel az egymással érintkező bőrfelületekre.
  • A beteg masszírozása is segíthet a vérkeringés felpezsdítésében – az így kialakuló vérbőség a decubitus kialakulása ellen hat.

Reméljük, sikerült néhány hasznos információval és tanáccsal szolgálnunk a gyógynövényes készítmények hatásaival kapcsolatban a felfekvés megelőzését illetően. Fontos azonban, hogy a házilagos kúra és ápolás mellett mindig kérjük ki szakápoló, szakorvos segítségét, tanácsát is.



A felfekvés kezelése, tünetei és okai

Sajnos világméretű és egyre inkább növekvő probléma a társadalom elöregedése, ezért mára már mindennapos feladattá vált a családokban az idős, mozgásképtelen családtagok gondozása, és az ezzel járó speciális igényekhez történő alkalmazkodás is – többek között – a felfekvés kezelése is. De természetesen egy váratlan baleset, vagy tartósabb ágyhoz kötött állapot nem csak az idősebb generációnál következhet be, így korosztálytól függetlenül fontos feladat a felfekvéssel küzdő betegek szakszerű ápolása, otthoni, illetve intézményi gondozása. Ezért fontos megismerni a felfekvés jellemzőit: a kiváltó okokat és a kezelési javaslatokat.

Mi a felfekvés?

A felfekvés vagy más néven a nyomási fekély (latinul decubitus) a bőr és a bőr alatti szövetek lokális sérülését, illetve a tartós nyomás, nyíróerő, súrlódás, vagy ezek kombinációja által okozott szövetelhalást jelenti. A zárt felfekvésről, akkor beszélünk, amikor a mélyebb szövetek már elhaltak, de egy nagyon vékony bőrfelület még beborítja a sebet. Ilyen típusú felfekvés a hosszú altatásban történő műtétek esetén fordul elő leginkább.

A felfekvés okai és kialakulása, Hogyan alakul ki felfekvés?

A hosszú napokat, illetve heteket ágyban töltő, ágyhoz kötött betegeknél sajnos igen könnyen kialakul a felfekvés, főként abban az esetben, ha mozgásukban is korlátozottak. Különösen veszélyeztetettek az idős, bénult, (gerinc és medence) balesetet szenvedett betegek, a kórosan legyengültek, illetve a szklerózis multiplexben vagy agyvérzésben szenvedők.

A felfekvés kialakulását tovább fokozhatja a láz során fellépő izzadás is, hiszen a bőr tartósan nedvessé válik. Ez a folyamat odáig vezet, hogy romlik a bőr természetes védekezőképessége, ami miatt a felületén megtelepednek a különböző kórokozók.

Dekubitusz gyakran előfordul a cukorbetegeknél, illetve szív- és érrendszeri problémákkal küszködőknél a kiserek sérülései miatt. De felfelfekvést okozhatnak a különféle protézisek, illetve a kerekesszék a székhez kötött állapot miatt is.

A felfekvés kialakulása a fekvőfelület tartós nyomásnak kitett pontjain jelenik meg, ahol a kiserek huzamosabb ideig összenyomódnak. Ilyenkor nem tudják kellőképp átereszteni a vért a mélyebben fekvő szövetekhez, így oxigénhiány alakul ki. Ezen a területen méreganyagok keletkeznek, ami a kórokozók elszaporodásához vezet, ami végül a sejtek és a szövetek részleges vagy teljes elhalását eredményezi.
A fizikai ingerek tovább súlyosbíthatják a felfekvést: a dörzsölés, a beteg mozgatása, öltöztetése, fürdetése  során igen körültekintően kell eljárni. A felfekvés megállapítását a bőrfelszín vizsgálatával teszik meg: megvizsgálják a váll, a keresztcsont, a csípő, a könyök és a sarok bőrfelszínét sebeket, fekélyeket keresve.


Felfekvés fokozatai

felfekvéstől eredő nyomás szakaszai A páciens bőrének fájása, amely a bőrtől az izmokig és a csontig terjed. Ez orvosi illusztráció.

felfekvéstől eredő nyomás szakaszai A páciens bőrének fájása, amely a bőrtől az izmokig és a csontig terjed. Ez orvosi illusztráció.

Miről lehet a kezdődő decubitust felismerni?

A felfekvés először piros, enyhén gyulladt bőrfelületként jelentkezik. Ez hamar átfordul és viszkető, égő sebek jelennek, amelyeket egyre erősödő fájdalom kísér. A tünetek súlyossága, kellemetlensége annak függvénye, hogy mennyire előrehaladott stádiumról beszélünk. Ehhez meg kell állapítani a felfekvés súlyosságát, ami a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően a seb mélységén alapul. A felfekvésnek négy jól elkülöníthető fázisa ismeretes, amit az alábbi kép is szemléletesen illusztrál:

A FELFEKVÉS KIALAKULÁSA

Az idősebb korú felnőtt lakosság veszélyeztetett része, vagy a sérülés miatt tartósan fekvő betegek jelentős hányada szenved felfekvéstől. Ez elsősorban azokat a betegeket érinti, akik maguktól nem, vagy csak nagyon nehezen képesek fekvő helyzetüket megváltoztatni, vagy akik hosszabb távon mozgásképtelenné váltak.

A felfekvés tünetei

1. Felfekvés első fázis

A bőrpír megjelenése, amely ujjnyomásra eltűnik, majd kis idő elteltével ismét megjelenik. A bőr meleg tapintású, elvékonyodott, sérülékeny, a beteg fájdalomról panaszkodik. Sötétebb bőrű személyek esetén a bőr elszíneződése, melegedése, ödémája, megkeményedése jelzésként fogható fel.

2. Felfekvés második fázis

Részleges hámhiány a bőr felületén, -alatt vagy mindkettőben. A bőr forró és hámhiányos, ezért ez a terület nagy fájdalmat okoz. A fekély felületi és klinikai szempontból horzsolásnak vagy hólyagnak tekinthető. Ebben a stádiumban a felfekvés még eredményesen gyógyítható, és ezáltal elkerülhető a mély, fekélyes decubitus kialakulása. Ha azonban nem történik eredményes beavatkozás, a betegség rövid időn belül a nehezen gyógyítható harmadik fázisba lép.

3. Felfekvés harmadik fázis

A harmadik fázisban teljes vastagságú hámhiány jelentkezik. Nagy mennyiségű bőrveszteség, elhalás történik és a bőr már nem látható, az alatta lévő szövetek is károsodnak vagy elhalnak, amely a izomhártyáig is elterjedhet, de azon még nem jut keresztül. A fekély klinikai jellegzetessége a sebszélek aláterjedtsége, kráter, vagy üreg képződése. Ha egy fertőzés bekövetkezik, a beteg terület gyulladással, az addiginál erősebb fájdalommal reagál, a seb terjedni kezd és fokozottabb váladékozás indul meg. A decubitus fertőződése esetén az orvos általában antibiotikumos kezelést ír elő.

4. Felfekvés negyedik fázis

Ebben a fázisban már teljes bőrhiány van, mélyre terjedő roncsolódással, szövetelhalással, amely magába foglalhatja az adott terület ín, izom-, és csontszövetének sérülését, roncsolódását, illetve elhalását is. A felfekvés ezen stádiumában már a csontszövetek láthatóvá válnak. A súlyos felfekvés nyílt sebbel jár, ezért mindent el kell követni a befertőződése ellen, amely nemcsak a sebgyógyulást gátolja, de hatására bizonyos kórokozók súlyosabb bajt is okozhatnak.

Fontos a megfelelő vérkeringés fenntartása. Ez elsősorban nyomásmentesítéssel érhető el, de jelentősen fokozható a bőr vérellátása forgatással, mozgatással, az ágyban végezhető tornával és masszázzsal, illetve a veszélyeztetett területek rendszeres kezelésével.

A nyomási fekélyek megelőzésében és kezelésében a gyógynövényeknek kiegészítő szerepe lehet, ennek megfelelően foglal állást a decubitus rizikófelméréssel, prevenciójával és kezelésével kapcsolatos hazai szakmai protokoll is.


A felfekvés kezelése

  • A felfekvés kialakulása esetén meg kell akadályozni a felfekvés kiterjedését, továbbterjedését!
  • Meg kell szüntetni a sérüléseket okozó nyomást! Ehhez legalább 1-2 óránként át kell mozgatni a felületeket, hogy igénybe legyenek véve.
  • A legjobb, ha a beteg 15 percenként fekvő pozíciót változtat, ha módjában áll.
  • Alkalmazzunk erre a célra kifejlesztett nyomáscsökkentő vagy -enyhítő eszközöket, amik tehermentesítésre lettek kitalálva!
  • A sebeket naponta többször, rendszeresen sterilen, nedves kötéssel át kell kötözni!
  • Mellőzni kell a hagyományos sebhintőporokat és krémeket is, mert ezek elzárják az oxigént a sebtől, így nehezebben gyógyul.
  • A sebeket fontos rendszeresen újrakötözni és géllel fedni. Ebben a dermolex gél is igen nagy segítség tud lenni.
  • A kezelés során indokolt lehet a fájdalomcsillapítás, ami a kezelőorvos hatásköre. A gyulladások megelőzésére antibiotikum-kezelést is felírhat a kezelőorvos.
  • Súlyos felfekvéses fekélyek esetében sajnos sokszor elkerülhetetlen az elhalt szövetek műtéti eltávolítása.
  • A gyógytorna rengeteget tud segíteni az állapoton, melynek célja az izmok mozgatása, erősítése, valamint a keringés javítása.
  • A kezelés során ne hagyjuk figyelmen kívül a bőr tulajdonságait sem: vizsgáljuk meg mennyire érzékeny, száraz, pirult, repedezett a bőr stb.

A felfekvés megelőzése

A felfekvés megelőzése gondos figyelmet igényel, hogy a beteg életminőségét mihamarabb javíthassuk. A felfekvés megelőzéséről és a dermolex bőrregeneráló gél használatáról a linkre kattintva tájékozódhat!

A felfekvés megelőzése

Egy baleset vagy váratlan esemény következtében ágyhoz kötött betegeknél a felfekvés kialakulása elsősorban nem csak az életkortól függ, de tény, hogy az idősebb, tartósan fekvő betegek jelentős hányada szenved felfekvéstől. Bizonyított azonban az is, hogy a gondozás megfelelő körülményei nagymértékben hozzájárulhatnak a beteg gyorsabb felépüléséhez.

Fiatal korban a szervezet még könnyebben regenerálódik, de a kor előrehaladtával a gyógyulási folyamat lelassul. A felfekvésre való hajlamot erősíti, ha a beteg idős, mozgáskorlátozott, lázas vagy leromlott állapotú. Megállapítható, hogy a felfekvés kialakulása elsősorban azokat a betegeket érinti, akik maguktól nem, vagy csak nagyon nehezen képesek fekvő helyzetüket megváltoztatni.

Éppen ezért nagyon fontos a felfekvés megelőzése!

Hogyan állapítható meg a felfekvés?

A decubitus előre jelezhető a primer és secunder kockázati tényezők alapján. A rizikófelmérést a szakmai protokoll ajánlása alapján leggyakrabban a Norton skála, vagy a Braden skála alapján készítik el. A felfekvés 0. fázisa a felfekvés kialakulásának lehetőségét jelenti. Ilyenkor még a bőrön észlelhető eltérés nincs, de a felfekvés kialakulásának lehetősége fennáll. Ebben az állapotban a veszélyeztetett személyeknél a megelőzés a legfontosabb teendő, mivel a decubitus első fázisa – amikor a bőr meleg tapintású, elvékonyodott és sérülékeny – hirtelen kialakulhat. Ekkor a folyamat még visszafordítható. Ám nem elég, ha a beteget gyakran mozgatjuk, fontos az is, hogy rendszeres megelőző kezelést is alkalmazzunk.

Használja naponta a dermolex bőrregeneráló és felfekvés elleni gélt a felfekvés okozta tünetek megelőzésére!

Hogyan előzhető meg a felfekvés?

  • A legelső lépés, hogy mind a beteg, mind az ápolást végző családtag vagy egyéb, az ápolásban résztvevő személy legyen tisztában a felfekvés jeleivel, okaival és a következő tanácsokkal.
  • A megelőzéshez kiemelten fontos, hogy vitaminokban és tápanyagokban gazdag étkezést biztosítsunk a beteg számára. Ugyanilyen fontos a megfelelő folyadékfogyasztás is.
  • Lehetőség szerint gyakran változtassuk a beteg testhelyzetét, ezáltal elkerülhető, hogy a betegen érzékeny nyomáspontok alakuljanak ki. A fekvő beteg ne feküdjön állandóan hanyatt, gyakran fordítsuk hol a bal, hol a jobb oldalára.
  • A vérkeringés pezsdítéséhez a beteget időnként javasolt óvatosan masszírozni. Ez alól kivételt képeznek a daganatos betegségben szenvedők.
  • A lepedő minden esetben száraz és gyűrődésmentes legyen, illetve fertőtlenítsük gyakran.
  • A hasra fordított betegnél ügyeljünk arra, hogy a beteg könnyen tudjon lélegezni.
  • Az állandó nyomásnak kitett testrészek (könyök, sarok, keresztcsont, far) alá helyezzünk külön kispárnákat.
  • Láz esetén fontos a lázcsillapítás az izzadás megelőzéséhez. Ehhez a szobában is ideális hőmérsékletet kell teremteni, hogy ne legyen túl meleg.
  • Ápoljuk, óvjuk a beteg bőrét rendszeres fürdetéssel és mosdatással. Fürdetés és mosdatás után a bőrt minden esetben töröljük gondosan szárazra!
  • A kíméletesen megtisztított és szárazra törölt bőrt egyenletesen kenjük be dermolex géllel, majd finoman masszírozzuk be. A gél azonnal érezteti frissítő, bőrnyugtató hatását. A gél használatát napi egy-két alkalommal javasoljuk!

A dermolex bőrregeneráló gél használatáról.A felfekvés megelőzése

A decubitus epidemiológiai adatai, számos egészségügyi ellátó környezetben való előfordulása, magas költségei és a decubitusban szenvedő betegek drámaian csökkenő életminősége alapján kijelenthető, hogy a felfekvés megelőzésre kiemelt figyelmet kell fordítani.

Mi is ebben próbálunk segíteni a dermolex gél forgalmazásával, melyről szakmai véleményezést adott ki a Szegedi Tudományegyetem Orvostudományi Kar Orvos- és Gyógyszertudományi Centrum Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinikája.

forrás és beszerezhető: Dermolex.hu, Medifleur.hu

error: Content is protected !!