Népirtással vádolja a volt brazil elnök, a jelenlegi elnököt - Jair Bolsonarot

Népirtással vádolja a volt brazil elnök, a jelenlegi elnököt – Jair Bolsonarot

2017-ben Luis Inacio Lula Da Silva korábbi brazil elnököt korrupciós vádak miatt elítélték, majd bebörtönözték. Személyes veszteségei ugyanolyan pusztítóak voltak, mint a politikaiak és sokan azt gondolták, hogy Lulának vége.
De az év elején a brazil legfelsőbb bíróság úgy döntött, hogy megsemmisíti azokat az ítéleteket, melynek értelmében két évig volt börtönben, és helyreállítja politikai jogait is.

A közvélemény-kutatások szerint Luis Inacio da Silvának esélye van legyőzni Jair Bolsonaro-t a jövő évi elnökválasztáson

A Global Conversation mai vendége a volt brazil elnök és politikai szupersztár.

Anelise: Lula elnök úr, köszönöm, hogy csatlakozott hozzánk itt a Global Conversationben. Amikor legutóbb beszélgettünk, 2016-ban, Ön azt mondta, hogy nem indul többé az elnök választáson. Azt mondta elfáradt, és átengedné a helyet a következő nemzedékeknek. Sok minden megváltozott azóta, és úgy hiszem, Ön is meggondolta magát.

Luis Inacio Lula Da Silva: Az ok, amiért meggondoltam magam az, hogy amikor legutóbb beszéltem Önnel, akkor azt gondoltam, hogy a 75 évesen öreg leszek, de most rájöttem, hogy tulajdonképpen a 75 az fiatal. És miután Joe Biden 78 évesen indult a választásokon és lett az Egyesült Államok elnöke, felmerült bennem, hogy akkor én, miért is ne indulhatnék a brazil elnökségért. De még nem döntöttem el, hogy beszállok-e a versenybe.
2021-ben azért harcolunk, hogy Brazíliában mindenki megkaphassa a koronavírus elleni védőoltást.

Hogy megteremtsük az egészségügyben a körülményeket ahhoz, hogy az emberek túléljék a járványt. Hogy hiteleket juthassanak a kis- és középvállalkozásoknak azért, hogy megőrizhessék a munkahelyeiket. Ha ezen túl vagyunk, a 2021-es év végén, csak akkor kezdhetünk el a választási küzdelemre gondolni. És, ha a Munkáspárt – a szövetséges pártok beleegyezésével úgy akarja, akkor nyitott vagyok arra, hogy elinduljak jelöltként az elnöki címért. Hogy meggyógyítsuk Brazíliát, hogy újra növekedhessen, és visszakerülhessen a nemzetközi színpadra, mint egy vezető ország, ahogyan az az én irányításom alatt volt.

Anelise: Azt mondta, segít a braziloknak túljutni ezen a válságon, de hogyan akar segíteni, ha nincs hatalma? Gondolkozik azon például, hogy nemzetközi segítséget kér?

Luis Inacio Lula Da Silva: Nem csak lobbizunk és javaslatokat írunk, hanem a Kongresszusban is harcolunk azért, hogy az Kongresszus, a mindkét kamara, a szenátus és a képviselőház is segítsen a piacon kapható oltóanyagok megvásárlásában. Brazília nagyon felelőtlen volt, Anelise. Brazília nem vásárolt meg 70 millió adag oltóanyagot, akkor, amikor megtehette volna, a járvány kezdetén. A köztársasági elnök felelőtlen volt. Ő vírustagadó. Nem hisz a koronavírus létezésében. Mint ahogyan nem hisz az oltásokban sem.

Az egyetlen, amiben hisz, az az olyan szerek árusítása, amik egyáltalán nem hatásosak a vírus ellen. Itt van a probléma. Brazíliában a koronavírus halálos áldozatainak több mint fele a felelőtlen kormányzati intézkedések miatt vesztette életét. Ha a kormány felelősségteljes, humanista módon viselkedne, válságbizottságot hozna létre, szakértőket és tudósokat hívna össze, akkor nem lenne annyi áldozatunk, mint ma.

Anelise: Egy olyan válságról beszél, ami már eddig is több mint fél millió brazil életet követelt. 1700 ember állapota válságos miközben mi itt beszélünk. Ön úgy véli, jobban tudta volna kezelni a krízist?

Luis Inacio Lula Da Silva: Igen, Analise, és tudja miért? Amikor megjelent a H1N1 vírus, akkor három hónap alatt 83 millió embert oltottunk be. A köztársasági elnök nem köteles mindent tudni, az elnök szerepe a karmesteré, a csapat koordinálása a dolga. Ha ez elnök létrehozott volna egy válságbizottságot, amibe bevonta volna a tudósokat, az Egészségügyi Minisztérium koordinálásával kidolgozott volna egy krízis protokollt, akkor a halálozási számok nem azt mutatnák, amit most.

Ezért mondom, hogy az áldozatok felének haláláért a köztársasági elnök felelős. És ezért mondom azt is, hogy ami Brazíliában történt, az népirtás volt.

Anelise: Az elnök, akit ön népirtással vádol, Jair Bolsonaro, aki nemzetközileg is nagyon megosztó személyiség. De sokan az Ön pártját, a Munkás Pártot okolják Bolsonaro felemelkedéséért. Azt mondják, hogy a Munkáspárt 14 éves uralma miatti kiábrándultság vezetett oda, hogy sokan a szélsőjobboldali jelöltre voksoltak. Mit gondol Ön erről?

Luis Inacio Lula Da Silva: Ezeket azok mondják, akik Bolsonarora szavaztak. Akik hatalomra segítették őt. Ki járult hozzá ahhoz, hogy Bolsonaro megnyerje a választásokat. Akik hamisan vádoltak. Azok, akik 580 napra börtönbe vetettek, hogy ne indulhassak a választásokon, akik hamis vádakat emeltek ellenem, és most be is bizonyosodott, hogy a vádak hamisak voltak.

A bíró elfogult volt, az ügyészek kapcsolatban álltak a bűnszervezetekkel. Mindez már bebizonyosodott. Bolsonaro egy hazugság, egy bohózat eredménye … mert még soha nem volt ennyi hamis hír egy kampányban.

Egyetlen vitában sem vett részt. Hazudott és nyilvánvalóan hazudott.
Ma is, Anelise, Bolsonaro naponta négy hazugságot mond el. Naponta négy hazugság.

Akkor el tudja képzelni, mennyit hazudott a választási kampány során? Tehát valójában az emberek – véleményem szerint – téves döntést hoztak, amikor Bolsonaro-ra szavaztak, de ez a demokrácia, ez a választási folyamat kockázata. Brazíliában most más a polarizáció. Nem két oldal, a jobb és a bal oldal között van. A brazíliai polarizáció a fasizmus és a demokrácia között van.

Én képviselem a demokráciát, mert egy demokratikus pártból jövök, amelynek történelme van már demokratikus kormányzásban. Bolsonaro pedig a fasizmust képviseli. Tehát ez a tét. Ez egy igazi polarizáció. Az emberek eldöntik, hogy demokráciát szeretnének-e. Egy demokratikus elnököt, vagy azt akarják, hogy egy fasiszta folytassa a kormányzást.

Ez a polarizáció. De nem kell félnünk a polarizálódástól. Tisztában kell lennünk azzal, hogy a választások után, ha megnyerjük a választásokat, akkor kormányoznunk kell. Egyesítenünk kell a társadalmat. Meg kell tudnunk szólítani minden embert. Meg kell próbálnunk olyan kormányzást felépíteni, mely alatt az emberek békében élhetnek és dolgozhatnak, S mely garantálja a méltósággal teli életet.

Én ezt fogom tenni- és ez az, amit egyszer már megtettem. Nyolc évig voltam elnök. Már sikerült bebizonyítanom, hogy lehetséges felépíteni egy magasan fejlett Brazíliát. Egy olyan Brazíliát, amely javítja az emberek életminőségét. És mindenki tudja, hogy én küzdök az egyenlőtlenség és a szegénység ellen. Sikerült levennünk Brazíliát az ENSZ éhínség térképéről, de sajnos az éhezés visszatért hazánkba. Én vagyok az az elnök, aki mindenkiért kormányoz, de az embereknek tudniuk kell, hogy a lakosság szegényebbik része előnyt élvez a kormányomban.

Anelise: Elnök Úr, ez máris úgy hangzik, mint egy kampánybeszéd.

Luis Inacio Lula Da Silva: Lehetséges. Tudja az a probléma, hogy nem tudom visszafogni magam. Meg kell mutatnom az embereknek, hogy élek, hogy egészséges vagyok és képes vagyok … tudom, hogyan teremthetek egységet ebben az országban. Tudom, hogyan kell felépíteni a demokráciát. Az első dolgom, amikor megnyertem a választásokat 2003-ban, Anelise, az volt, hogy létrehoztam a Gazdasági és Társadalmi Fejlesztési Tanácsot.

A tagjai között voltak üzletemberek, papok, lelkipásztorok, indiánok, feketék, fehérek, szakszervezeti tagok… vagyis az egész civil társadalom. Így velem együtt ők is vállalták Brazília kormányzásának felelősségét – és ez működött! Ezért volt, hogy amikor véget ért az elnökségem, az emberek 87 %-ának pozitív véleménye volt a munkámról.

Anelise: A nemzetközi közösséget aggasztja a brazil helyzet. Szüksége van segítségre Brazíliának? Mit üzenne a külföldi országoknak?

Luis Inacio Lula Da Silva: Az európai vezetők – azok, akik kormányon vannak, és azok, akik korábban kormányoztak, a szakszervezetek, más szervezetek és nem kormányzati szereplők… ismerik a Munkáspártot ismerik Brazíliát és ismerik a kormányunkat. Korábban jó kapcsolatunk volt. Elmondhatom, hogy amikor köztársasági elnök voltam, rendkívüli volt a kapcsolatom az összes európai párttal, az összes elnökkel … Gordon Brownnal, Tony Blairrel, Sarkozyval, Chirac-kal, Angela Merkellel, Schröderrel …

Mindenkivel beszéltem. Brazília az az ország, amelynek nincsenek vitás ügyei. Brazíliának folytatnia kell a partneri kapcsolatokat az Európai Unióval. Meg kell erősítenünk az Európai Unió és Dél-Amerika közötti megállapodást, hogy Európának is lehetőséget nyújthassunk arra, hogy ne legyen elszigetelve Kína és az Egyesült Államok között.

Innen folyamatosan figyelem a híreket, és látom, hogy Amerika elítéli a német-orosz gázvezeték építését. Folyamatosan látom, ahogy az Egyesült Államok harcol a mesterséges intelligencia ipar, a Huawei és az adatipar miatt, más szóval … az Egyesült Államoknak és Kínának meg kell állapodnia, Európa nem állhat a harc közepén.

Ezért nagyon fontos Latin-Amerika és a Brazíliával való kapcsolat, hogy minden ország megértse, hogy a hidegháborúnak vége, hogy már nem akarunk atomháborút. Nem lehet kereskedelmi háborúnk. Nem lehet digitális ipari háborúnk. Ki kell építenünk egy módot az emberiség életének javítására.

És azt gondolom, hogy Európa jóléti államával segíthet abban, hogy olyan politikákat hozzunk létre, amelyek elősegítik a világ legszegényebb országainak fejlődését. Beleértve a koronavírus vakcinát, hogy az az emberiség javává váljon, hogy minden ember oltást kapjon. – írja az Euronews

Már sokszor bizonyította, hogy nemigen érdekli a demokrácia, vagy mások élete – Bolsonaro

Már sokszor bizonyította, hogy nemigen érdekli a demokrácia, vagy mások élete – Bolsonaro

error: Content is protected !!