nők demonstratív napja
A nőnap eredetileg a mai virágos, kedveskedős megemlékezéssel szemben munkásmozgalmi eredetű, harcos, a nők egyenjogúságával és szabad munkavállalásával kapcsolatos demonstratív nap volt.
A nemzetközi nőnap a nők iránti tisztelet és megbecsülés kifejezésének napja, amely 1917-ben Amerikából indult. Magyarországon 1948 óta minden év március 8-án tartják a nőnapot. A nemzetközi nőnapot az ENSZ is a világnapok közt tartja számon. |
Nemzetközi Nőnap eredete, története
Mikor volt az első nőnap, hol kezdődött
1857-ben New Yorkban negyvenezer textil- és konfekcióipari munkásnő lépett sztrájkba a béregyenlőségért és a munkaidő csökkentésért.
Manapság a különféle civil szervezetek ezen a napon világszerte, a nők elleni erőszak, a nőket érő családon belüli erőszak,
a munkahelyi szexuális zaklatás, a prostitúció és az egyéb, a nők ellen elkövetett erőszak formái elleni tiltakozásuknak is hangot adnak.
A nemzetközi nőnap létrehozói szerint az egyszerű, de mégis történelmet alakító nők napja, ami a nők évszázados küzdelmét eleveníti fel, melyet az egyenlő jogokért és lehetőségekért vívtak.
Az első március 8-hoz kötődő esemény 1857-ben történt, amikor március 8-án emberibb munkafeltételeket és magasabb fizetést követelő textilipari nődolgozók tüntettek New York utcáin.
A nemzetközi munkásmozgalom fejlődésével a nők emancipációjának kérdése is egyre inkább előtérbe került: 1866. szeptember 3. és 8. között az I. Internacionálé (hivatalosan: Nemzetközi Munkásszövetség) első kongresszusán határozatot fogadtak el a nők hivatásszerű munkavégzéséről.
Ez a határozat annak az évezredes sztereotípiának kívánt véget vetni, mely szerint a nők helye kizárólag otthon van. Az 1889. július 14-én kezdődő II. Internacionálé alakuló közgyűlésén Clara Zetkin beszédében hirdette a nők jogát a munkához, az anyák és gyerekek védelmét és a nők széles körű részvételét az országos és nemzetközi eseményekben.
Első nemzeti nőnapot 1909-ben az Egyesült Államokban
tartották meg, február utolsó vasárnapjára, 28-ára igazítva.
A II. Internacionálé VIII. kongresszusán 1910. határoztak arról, hogy a nők választójogának kivívása érdekében nemzetközileg is nőnapot tartanak.
A határozatot a kongresszus elfogadta, de a megemlékezés pontos dátumáról nem született döntés.
1917. március 8-án Oroszországban nők tüntettek kenyérért és békéért. Négy nappal később – nem közvetlenül ennek a tüntetésnek a hatására
Miklós cár lemondott, s polgári kormány alakult, mely szavazójogot biztosított a nőknek.
Ezzel vált véglegessé a nőnap dátuma is, mely a világ legtöbb országában március 8-a.
A nőnap Magyarországon is március 8-án van.
Magyarország az első nőnapi felhíváshoz először 1913-ban csatlakozott, amikor az Országos Nőszervező Bizottság röplapokat osztott.
A következő évben, 1914-ben már országszerte rendezvényeket szerveztek.
A Rákosi-korszakban a nőnap ünneplése kötelezővé vált, és az eredetileg különböző időpontokban rendezett nőnapot 1948-tól
szovjet mintára március 8-án tartották meg.
A rendszerváltás után a nőnap Magyarországon is elvesztette eredeti munkásmozgalmi hangulatát, helyette a virágajándékozás dominál.
Mit kell tudni a Nőnapról részletesen a sablonokon kívül alább
Kormányzati nőnapi köszöntő (eredeti és speciál forma)>>
Nőnap 2023 – Nők ünnepe a nők napján
Mikor van nőnap 2023-ben? – Nemzetközi nőnap
Valentin napi szerelmes idézetek>>
Erotikus szexis női fehérnemű és csodálatos nők bemutatója itt>>>
Nőnapra jellemző képek, az élharcosok is láthatók
Nőmozgalmak elindítói Clara Zetkin, Rosa Luxemburg, amiből lett a mai Nőnap.
Nőmozgalmak elindítói Clara Zetkin, Rosa Luxemburg, amiből lett a mai Nőnap.