vesebetegség tünetei, vesebetegség megelőzéseVese problémák sokáig esetleg észrevehetetlenek, emiatt csendes betegségnek is nevezik.
Figyeljen föl a tünetekre mielőtt késő lenne.
Mik a tünetek és mit tehetünk a megelőzésért, alább megtudjuk és elmarad egy nagyon súlyos esetleges betegség.


A vesék fő feladata az anyagcsere során keletkező salakanyagok kiválasztása és kiürítése, valamint a hormontermelésben is fontos szerepe van.
A vesék a kiválasztás során a szervezetből a feleslegessé vált folyadékot, salakanyagokat, sókat távolítanak el, másrészt a vesék által termelt hormonokat a véráramba juttatják.
Az emberek gyakran évekig nem veszik észre, hogy veseproblémáik vannak, illetve csökken a vesék kapacitása, ezért a vesebetegségeket szokták “csendes betegségnek” is nevezni.
Ezért is olyan fontos, hogy vigyázzon rájuk, mielőtt még túl késő lenne!

A veseproblémák lehetséges tünetei

A vesebetegségre utaló egyik legkorábbi jel lehet a vizeletürítési szokások megváltozása. A kiválasztott vizelet mennyisége és egyéb fizikai jellemzői egyaránt a veséktől függnek, vagyis, ha a vesék nem megfelelően működnek, akkor azt a vizeleten egyértelműen észrevehetjük. Ilyen változás lehet ha a korábban megszokottnál jóval többször vagy éppen sokkal kevesebbszer használjuk a toalettet (anélkül, hogy a folyadékfogyasztási szokásaink változtak volna, tehát nem iszunk többet vagy kevesebbet, mint korábban), ha éjjelente akár többször is fel kell kelnünk, vagy ha gyakran érzünk sürgető vizelési ingert anélkül, hogy valóban sikerülne “kipréselnünk” magunkból a vizeletet.
A vizelet sötétebb színe, kellemetlen szaga is árulkodó lehet, akárcsak az, ha a vizelet habos, zavaros vagy véres. Akkor is érdemes kivizsgáltatunk magunkat, ha a vizeletürítés fájdalmas vagy égő érzéssel jár együtt.

vesebetegség tünetei, vesebetegség megelőzése

vesebetegség tünetei, vesebetegség megelőzése

  • Ödémásodás, a végtagok vagy az arc megdagadása, felduzzadása is lehet vesebetegség jele. A vesék feladata ugyanis, hogy a felesleges folyadékot eltávolítsák a szervezetünkből, megakadályozva ezzel azt, hogy az felgyűljön a szövetekben. Ha a vesék nem működnek megfelelően, a felgyűlt folyadék egy idő után jól látszódhat, az ujjakon, a boka- vagy csuklótájékon, az arcon vagy a szemek alatt. Az ödémásodás felismerhető arról, hogy az érintett területen az ujjunkkal benyomva rövid ideig látható marad a bemélyedés és fájdalom is jelentkezhet.
  • Akkor is érdemes megvizsgáltatni a vesénket, ha láthatóan minden ok nélkül folyton fáradtnak, kimerültnek érezzük magunkat, nehezünkre esik koncentrálni, esetleg gyakran szédülünk. A vesék olyan hormont is termelnek, mely a vörösvérsejtek előállításához szükséges. Vesebetegség esetén csökken ennek a hormonnak a mennyisége, vagyis vörösvérsejtből is kevesebb lesz a szervezetünkben, ami pedig vérszegénységhez vezethet.
  • Alvási problémái vannak A vérben méreganyagok felhalmozódása miatt nehéz lehet az alvás.
  • Száraz és viszkető bőr Veséi segítenek megtartani az ásványi anyagok és a tápanyagok megfelelő egyensúlyát a vérben. A száraz és viszkető bőr az előrehaladott vesebetegségből eredő ásványi és csontbetegség jele lehet.
  • Vér a vizeletben Ha észreveszi ezt a jelet, azonnal tesztelnie kell. A veseműködés csökkenése a test vérsejtjeinek szivárgását okozhatja a vizeletben. Ezenkívül a vizeletben lévő vér daganatok, vesekövek vagy fertőzés jele lehet.

    Vesebetegség megelőzésére pár tipp, mellyel óvhatjuk egészségünket!

  1. Igyon sok vizet
    A vese legfontosabb feladata, hogy szűrje a vért, semlegesítse a méreganyagokat. Ha nem iszunk elég vizet, a méreganyagok felhalmozódnak, és súlyos károkat okoznak a szervezetben.
  2. Ne késleltesse a “természet hívó szavát”
    Ha túl elfoglaltak vagyunk, vagy el akarjuk kerülni a nyilvános illemhelyeket, gyakran visszatartjuk a késztetést, hogy elvégezzük a dolgunkat. A vizelet visszatartása növeli a vizelet nyomását és veseproblémához vezethet. Ha “hív a természet” vegyük figyelembe.
  3. Fogyasszon kevesebb cukrot
    Tudományos kutatások kimutatták, hogy azok az emberek, akik 2 vagy több cukros italt fogyasztanak naponta, nagyobb valószínűséggel van fehérje a vizeletében. A fehérje megjelenése a vizeletben egy korai jele annak, hogy a vesék nem úgy végzik a munkájukat, ahogy kellene.
  4. Pótolja a vitaminok és ásványi anyagok hiányát
    A friss zöldségekkel és gyümölcsökkel teli étrend fontos az általános egészség és a jó veseműködés fenntartásában. A tápanyagok hiánya növeli a vesekő és veseelégtelenség esélyét. A B6-vitamin és a magnézium rendkívül fontos tápanyag, mely csökkenti a vesekő kialakulásának kockázatát. (Magnéziumhiány figyelmeztető jelei)
  5. Mérsékelje az állati fehérjék fogyasztását
    A túl sok állati fehérje, különösen a vörös húsok, növeli a vesék terhelését. Így például egy fehérje diéta alatt a veséknek keményebben kell dolgozniuk, és ez hosszútávon vesekárosodáshoz vezethet.
  6. Aludjon eleget
    Mindannyian hallottuk már, hogy milyen fontos az éjszakai pihentető alvás. A krónikus alváshiány számos betegséghez kapcsolódik és vesebetegségek is rajta vannak ezen a listán. Az éjszaka folyamán a szervezet regenerálja a sérült veseszöveteket, tehát fontos, hogy hagyjunk időt a szervezetnek, hogy kijavítsa, meggyógyítsa magát.
  7. Mérsékelje a fájdalomcsillapító fogyasztást
    Túl sokan szednek fájdalomcsillapítót már kis fájdalmakra is, miközben léteznek természetes, és biztonságos megoldások is, például a csalán, a borsmenta, gyömbér és a kurkuma. A fájdalomcsillapító gyógyszerek túlzott használata károsíthatja a májat és a vesét is.
  8. Kevesebb alkohol és kávé
    Semmi baj nincs azzal, ha az ember alkalmanként iszik egy pohár bort vagy sört, de sokan nem állnak meg egy italnál. Az alkohol valójában egy legális toxin, mely terheli a vesét és a májat.
  9. Igyon áfonyalevet Az áfonyalevet régóta használják a húgyúti fertőzések és a hólyagfertőzések kezelésére. Van némi bizonyíték arra , hogy a fogyasztói áfonyalé segíthet megelőzni vagy húgyúti fertőzések egyes emberekben. Sokan az áfonyalé édes ízét részesítik előnyben a víz helyett, így többet isznak. A hozzáadott édesítőszerekkel teli áfonyalé azonban nem jó az Ön számára. A áfonya-kiegészítő illa tiszta áfonyalé egészségesebb módszer az áfonya előnyeinek kihasználására.
  10. Szedjen probiotikumokat A probiotikumok előnnye a vesefertőzések kezelésében segítenek kordában tartani a szervezet egészséges baktériumait.  Annak ellenére is esetleg, hogy antibiotikumot szed ami a „jó” és a „rossz” baktériumoktól segít megszabadulni. Van arra is bizonyíték a probiotikumok segíthetik a vesét a hulladékanyagok feldolgozásában, és minél jobban működnek a veséi, annál hatékonyabb a kezelés.
  11. Szerezzen be egy kis C-vitamint A C-vitamin egy erős antioxidáns, amely segít megvédeni a szervezet szöveteit az oxidatív stressztől, ami automatikusan elősegítheti a vesék egészségét. Van régebbi kutatás is azt mutatja, hogy a C-vitamin megakadályozhatja a vese hegesedését akut vesefertőzés során, és fokozhatja a vesében lévő enzimeket.
  12. Próbálja ki a petrezselyem levét A petrezselyemlé a tápanyag-sűrű vízhajtó, ami növelheti a vizelés gyakoriságát és mennyiségét. Ez elősegítheti a vesékben lévő baktériumok gyorsabb kiürítését, még hatékonyabbá téve az antibiotikumokat. Ha egyáltalán nem tetszik a petrezselyem íze, a legjobb eredmény érdekében turmixba keverhetjük erős ízű gyümölcsökkel, beleértve az áfonyát is.
  13. Fogyasszon almát és almalevet Az alma tápanyag-sűrű is. Magas savtartalmuk segíthet a vesékben a vizelet savasságának fenntartásában, esetleg gátolva a baktériumok további növekedését. Gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkeznek , amelyek hasznosak lehetnek a vesék gyógyulásának elősegítésében a fertőzés után.
  14. Használjon nem aszpirin fájdalomcsillapítókat A nem aszpirin fájdalomcsillapítók segíthetnek a kellemetlenségek enyhítésében. Az ibuprofen , az Advil, valamint az acetaminofen szintén segíthet a fertőzés okozta láz megszüntetésében.
  15. Mi a helyzet az almaecettel? Az almaecet>> az egyik legnépszerűbb otthoni gyógymód, függetlenül attól, hogy milyen állapotot próbál kezelni. Egyesek a vesefertőzések orvoslásaként is emlegetik, antibakteriális tulajdonságainak köszönhetően. Ennek ellenére nincs elérhető bizonyíték vagy kutatás, amely alátámasztaná ezt a felhasználást.

Az egészség megőrzése érdekében fogyasszon sok friss gyümölcsöt és zöldséget, kerülje a feldolgozott élelmiszereket, és tartsa szem előtt a fenti pontokat. Így a vesék nem lesznek folyamatos terhelés alatt, és a szervezet meg fogja hálálni a törődést.

Vesebetegség gyanúja esetén mindenképpen keresse fel szakorvosát, betartva orvosi javaslatait. Ez a cikk bár szaklapok alapján készült információ célból, de  NEM konkrétan az Ön esetére szabott és sok más egyéb kölcsönhatás, stb nem lett figyelembe véve.

Forrás: naturalnews, vitaminkiraly, egészségkalauz, healthline.com

 

error: Content is protected !!